Jaroslav Dodok Ostatné

Symbol zločincov? Všetko čo chcete vedieť o tetovaní...

V súčasnosti sa tzv. bodypainting považuje za umenie, je to akýsi odkaz v podobe textu alebo obrazu. Vyvrátiť mýtus o tom, že sa tetujú iba zločinci má za cieľ podujatie Modrá láska - príbeh tetovania od múmii až po umenie.

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi (RKC v PD) v spolupráci spolu s TV kanálmi Viasat Explorer a History, pripravili v dňoch od 10.5. –6.6.2010 pre širokú verejnosť podujatie s názvom Modrá láska – príbeh tetovania od múmií až po umenie. Ide o výstavu, ktorej hlavným cieľom je povedať širokej verejnosti pravdu o tetovaní a zrušiť mýtus, že sa tetujú iba zločinci.

Včera vo večerných hodinách sa v galérií RKCPD otvorili dvere spolu s novou výstavou, ktorú si hneď v prvý deň prišlo pozrieť veľké množstvo ľudí. **Súčasťou otvorenia bolo aj premietanie dokumentárneho filmu Lidské plátno, vedomostná súťaž pre školské kolektívy a aj bodypainting naživo. **

[size=14][color=#cc0000]­Na výstave sa stretnete aj so starými tetovacími strojmi [/color][/size]

„ Na výstave Modrá láska môžu ľudia nájsť predovšetkým informácie o zmapovaní celej histórie tetovania, od najstarších čias až po súčasné umelecké prejavy. Zároveň máme expozičné predmety, ktoré pochádzajú z minulosti ale aj z prítomnosti, najmä tetovacie pomôcky. Máme tu starý neelektrický tetovací stroj , ďalej sú k dispozícií tetovacie pomôcky, ktoré využívali predovšetkým prírodné kmene v stredoveku a v neposlednom rade máme v galérií ukážku sady, ktorá sa používa v dnešnej dobe na tetovanie, “ povedala nám o akcií osoba, zabezpečujúca jej správny chod, Jana Hvojníková.

Modrá láska má za úlohu osloviť mladých ľudí. Veľmi veľa z nich si ešte stále myslí, že tetovanie je trendom iba dnešného sveta, no opak je pravdou. Tetovanie už v minulosti vyjadrovalo vlastnosti človeka, ktoré ho sprevádzajú celým životom. Boli to napríklad označenia vydatých žien, vekových skupín alebo trestancov.

[size=14][color=#cc0000]­Tetovanie má dlhú históriu [/color][/size]

Tetovanie je podľa ukážok staré ako ľudstvo samé. Napríklad múmia Otziho z Álp stará 5 300 rokov má na tele niekoľko potetovaných čiar. Tetovať sa dávali aj Japonci, Hinduisti, alebo severoamerickí Indiáni. Tetovanie sa ako módny hit začal považovať až v 60. rokoch 20. storočia.

**Výstava je k dispozícií každý pracovný deň od 9–17 hodiny v galérií Regionart pri RKC v Prievidzi až o šiesteho júna. **

Autor: student24/Richard Perniš Foto: tetovanie.net/i­lustračné

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie