V Šanghajskom rebríčku TOP 500 univerzít ani jedna slovenská. Pozrite si, ktoré sú naj na svete

Ani jedna slovenská univerzita sa neumiestnila v rebríčku top 500 univerzít, ktorý zostavuje Center for World-Class Universities at Shanghai Jiao Tong University. Zastúpenie medzi najlepšími univerzitami sveta však majú susedné Česko (jedna univerzita), Maďarsko aj Poľsko (po dve univerzity).

Kornel Kubík
Ilustračný obrázok k článku V Šanghajskom rebríčku TOP 500 univerzít ani jedna slovenská. Pozrite si, ktoré sú naj na svete
Zdroj: Dnes24.sk

V prvej desiatke najlepších univerzít sa umiestnilo osem amerických a dve britské. Najlepšou univerzitou vôbec podľa zverejneného rebríčka je Harvard University, nasleduje Stanford University a Massachusetts Institute of Technology. Väčšina z umiestnených univerzít sa nachádza v Európe (205), v Amerike je 177 univerzít, v Ázii a Oceánii 113 a v Afrike päť z 500 najlepších univerzít.

Pri zostavovaní rebríčka sa zohľadňujú kritériá ako kvalita vzdelávania, kvalita fakúlt či výsledky výskumu. Do úvahy sa napríklad berie aj počet absolventov a akademických pracovníkov univerzity, ktorí získali Nobelovu cenu. Šanghajská univerzita hodnotí viac ako 1200 univerzít, 500 najlepších z nich zverejňuje na svojom webe.

10 najlepších univerzít sveta:

Umiestnenie Univerzita Krajina Skóre
1. Harvard University USA 100
2. Stanford University USA 72.1
3. Massachusetts Institute of Technology (MIT) USA 70.5
4. University of California-Berkeley USA 70.1
5. University of Cambridge Veľká Británia 69.2
6. Princeton University USA 60.7
7. California Institute of Technology USA 60.5
8. Columbia University USA 59.6
9. University of Chicago USA 57.4
9. University of Oxford Veľká Británia 57.4

Foto: Harvard University/Step­hanie Mitchell

Zdroj: Webnoviny.sk