Kornel Kubík Rôzne

Zamestnávatelia: Toto sú dôvody, prečo si množstvo mladých nedokáže nájsť prácu

Nedostatočná previazanosť trhu práce so školstvom, absencia pracovných skúseností mladých ľudí, zle nastavený systém vzdelávania, ale aj zmeny v Zákonníku práce – to sú podľa zamestnávateľov hlavné dôvody, ktoré sa postupne podpísali pod nárast nezamestnanosti mladých na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Zamestnávatelia: Toto sú dôvody, prečo si množstvo mladých nedokáže nájsť prácu
Zdroj: Webnoviny.sk

Nedostatok absolventov technických odborov

„Na Slovensku je prebytok absolventov zo spoločenskovedných odborov a nedostatok kvalifikovaných absolventov vzdelaných v technických smeroch. Príčinou je aj zle nastavený systém financovania vzdelávania,“ uviedol o príčinách nárastu nezamestnanosti mladých tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Tohtoročné zmeny zákonov

Okrem tohto dlhodobého trendu však firmy podľa neho za problematické považujú aj tohtoročné legislatívne zmeny, napríklad v Zákonníku práce. „V období, keď firma nemá istú zákazkovú náplň, je luxus prijať uchádzača do trvalého pracovného pomeru vzhľadom na obmedzenia a povinnosti vyplývajúce napríklad zo Zákonníka práce. Aj vzhľadom na odvodové povinnosti či ďalšie legislatívne obmedzenia zamestnávatelia nie sú motivovaní pracovné miesta pre mladých vytvárať,“ tvrdí Hošták.

Zvýšenie dane z príjmu

Za prekážky v podnikaní považujú firmy napríklad aj zvýšenie dane z príjmu fyzických osôb, zníženie limitu uplatnenia paušálnych výdavkov alebo nové povinnosti voči zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni. „Toto ako celok pôsobí skôr utlmujúco v priestore malých a stredných podnikov, čo vplýva aj na zamestnanosť. Vláda ani Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR pracovné miesta nevytvoria. Tie vytvoria najmä podnikatelia v tomto sektore, ktorý majú približne 72-% podiel na zamestnanosti a 40-% podiel na hrubom domácom produkte,“ upozornil prezident Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka.

Študenti si myslia, že im stačí titul

Podľa Inštitútu zamestnanosti (IZ) znížiť nezamestnanosť mladých Slovákov by mohla vyššia informovanosť a previazanosť vzťahov školstva a trhu práce. Riešením by bolo aj zníženie počtu študentov, ktorí študujú menej perspektívne odbory. „Zatiaľ čo pred 10 rokmi bolo na Slovensku menej ako 100.000 študentov vysokých škôl, v roku 2012 to bolo už viac ako 135.000. Osobne vidím aj veľký problém v samotných študentoch, ktorí si myslia, že k získaniu práce im stačí titul,“ tvrdí manažérka pre publicitu Inštitútu zamestnanosti Ivana Oravcová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM