Jaroslav Dodok Univerzity

Zaujalo nás: Génius Jacob Barnett má iba 14 rokov, IQ 170 a končí magisterské štúdium

Podľa lekárskej diagnózy nemal mladý Američan vedieť rozprávať, čítať, ani zvládať každodenné aktivity. Jacob Barnett namiesto toho v 14 rokoch dokončuje magisterské štúdium kvantovej fyziky na univerzite a podľa britskej televízie BBC je horúcim kandidátom na získanie Nobelovej ceny.

Ilustračný obrázok k článku Zaujalo nás: Génius Jacob Barnett má iba 14 rokov, IQ 170 a končí magisterské štúdium
Foto: Jaroslav Dodok

Dokončuje magisterské štúdium kvantovej fyziky

Keď mal Jacob Barnett dva roky, lekári mu diagnostikovali ťažkú formu autizmu. Rodičov informovali o tom, že ich syn sa asi nikdy nenaučí rozprávať ani čítať a aj pri bežných každodenných aktivitách, akými je napríklad zaväzovanie šnúrok na topánkach, bude doživotne potrebovať pomoc. Jacob má dnes 14 rokov a dokončuje magisterské štúdium kvantovej fyziky, po ktorom sa chystá urobiť si doktorát.

Tínedžer z americkej Indiany tak pozitívne šokoval nielen svojich rodičov, ale aj celú lekársku obec. Jeho IQ dosahuje hodnotu 170 a svojimi vedomosťami neustále prekvapuje aj univerzitných profesorov.

Jacob po narodení trávil dlhé mesiace na terapii a špeciálnej výučbe, z ktorej sa vracal domov skleslý a uzavretý a odmietal komunikovať s okolím. Jeho mama Kristine si všimla, že keď ho naopak nechala doma, robil ohromné pokroky. Vo veku dvoch rokoch teda prerušili špeciálne hodiny a Kristine zobrala vzdelanie svojho syna do vlastných rúk.

Nakresliť mapu mesta z pamäti? Žiadny problém!

Hoci Jacob mal naďalej rôzne problémy v sociálnej oblasti, začal preukazovať vedomosti netypické pre jeho vek. Jacobovi stačilo raz sa prejsť po neznámom meste a vzápätí dokázal nakresliť jeho presnú mapu, bez problémov vedel odrecitovať abecedu odpredu i odzadu a skladanie zložitých puzzle bola pre neho hračka. Lekári vo veku troch rokov upravili diagnózu – chlapcovi do záznamov namiesto autizmu napísali Aspergerov syndróm a aj vo výchove nastala prospešná zmena. „Začali sme sa viac sústrediť na to, čo dokáže, než na to, čo nedokáže,“ uviedla Kristine.

Z hvezdárne na univerzitu

Keďže chlapec prejavil záujem o astronómiu a kvantovú fyziku už vo veku tri a pol roka, Kristine ho začala pravidelne brať na výlety do hvezdárne, doma zasa hravou formou prehlbovala jeho záujem o fyziku a matematiku. Keď mal Jacob osem rokov, začal nezáväzne navštevovať hodiny matematiky na univerzite v Indianapolise, kde bez problémov rozumel zložitým tézam, s ktorými má problémy i väčšina dopelých. O dva roky neskôr jeho výsledky natoľko prekvapili profesorov, že mu dovolili na univerzite oficiálne študovať a dnes už dokončuje svoje magisterské štúdium.

Okrem toho spolu s mamou založil charitatívnu organizáciu Jacob´s Place, v ktorej sa snažia zvýšiť povedomie o autizme aj Aspergerovom syndróme a rozptýliť všetky mýty a stereotypy, ktoré sa chorôb týkajú. „Nemal by som tu vôbec stáť,“ uviedol Jacob uplynulý rok počas konferencie TEDx v New Yorku. „Viete, povedali mi, že nebudem rozprávať. Možno sa teraz na mňa pozerá terapeut, ktorý z toho dostane záchvat,“ dodal Jacob, ktorý dnes na margo svojej choroby dokáže žartovať s ľahkosťou. To však neznamená, že jeho choroba úplne zmizla.

„Musí ju prekonávať každý deň. Sú veci, ktoré o sebe vie a musí ich neustále kontrolovať,“ uviedla Kristine. „Nie je to jednoduché. Syndróm je súčasťou toho, kto som, ale nie som len to. Som fyzik. A zdá sa, že aj rečník,“ uviedol Jacob.

Príbeh pre pulty kníhkupectiev i plátna kín Kristine sa v tejto súvislosti rozhodla zhrnúť rodinné skúsenosti v knihe The Spark: A mother´s Story of Nurturing Genius, ktorá vyšla v apríli. „Dúfam, že to skutočne inšpiruje deti, aby sa niečomu venovali – či už vede alebo niečomu inému. Jednoducho ich podporte v tom, čo radi robia,“ radí Kristin.

Kým malý génius pracuje na odborných vedeckých článkoch v oblasti kvantovej fyziky a premýšľa o doktoráte, filmové štúdiá sa bijú o to, kto získa práva na nakrútenie filmu podľa skutočnej predlohy. Zdá sa, že film sa čoskoro dostane na plátna kín pod hlavičkou spoločnosti Warner Bros.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM