Jaroslav Dodok Ostatné

Budúci právnici reprezentovali Slovensko vo Washingtone

Po víťazstve nad študentmi Trnavskej univerzity namierili študenti Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy do Washingtonu, aby Slovenskú republiku reprezentovali na medzinárodnej súťaži Jessup Cup.

Ilustračný obrázok k článku Budúci právnici reprezentovali Slovensko vo Washingtone
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk

Začiatok apríla pre súťažný tím v zložení Matúš Jarolín, Matej Čief, Rebecca Wilson, Peter Lazar znamenal vyvrcholenie ich niekoľkomesačnej prípravy. Po zdolaní tímu Trnavskej univerzity odcestovali do Washington D.C, kde súťažili v simulovanom súdnom spore medzinárodného práva verejného pred Medzinárodným súdnym dvorom na špecifickú tému. Témou tohto ročníka bola otázka kontinuity štátnosti, podmienok zadržiavania environmentálnych migrantov či zhabanie štátneho majetku.

Zo všetkých 130 družstiev postúpilo do ďalšieho kola len 32. Napriek tomu, že sa to tímu Paneurópskej vysokej školy tentoraz nepodarilo, študenti považujú túto skúsenosť za jedinečnú. „Naučili sme sa, že na medzinárodnom kole sú argumentácie družstiev veľmi podobné, niekedy priam rovnaké, avšak spôsob podania, detailnosť a presvedčivosť dokáže robiť rozdiely v hodnotení sudcov“, hovorí o súťaži Matúš Jarolín.

„Táto skúsenosť nám umožnila pochopiť, že mnohokrát, a v medzinárodnom práve predovšetkým, je daný právny problém natoľko polemický, že je potrebné nad ním rozmýšľať z oboch strán a pochopiť argumentáciu oboch protipólov“.

Celkovým víťazom turnaja sa stal tím z Indie, ktorý vyhral vo finálovom kole nad študentmi zo Singapuru. Okrem získania praktických skúsenosti mali možnosť účastníci súťaže spoznať množstvo kultúr, zoznámiť sa so študentmi práva z celého sveta a vytvoriť si tak sieť kontaktov, ktorá im v budúcnosti môže byť prospešná pri budovaní vlastnej kariéry.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM