Jaroslav Dodok Zábava

Bystričanov opantal celosvetový hit: Pokémoni na Huštáku, ber mobil a choď!

Ulice Banskej Bystrice vraj obsadili pokémoni. Skrývajú sa na každom rohu a spustili doslova mániu. Mladým s mobilmi v ruke začal virtuálny svet presahovať do reálneho priestoru...

Ilustračný obrázok k článku Bystričanov opantal celosvetový hit: Pokémoni na Huštáku, ber mobil a choď!
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk

Pokémon GO je mobilná hra, ktorú si môžete stiahnuť do svojho telefónu. Sprístupnená bola síce len pred niekoľkými dňami, no už za krátky čas vyvolala celosvetový ošiaľ. Netrvalo dlho, kým mobilná aplikácia zaujala aj Bystričanov. Jej predlohou je kreslená rozprávka Pokémoni, ktorá po 20.rokoch opäť ožíva.

Princíp hry je jednoduchý. Stačí si stiahnuť hru do svojho mobilu, potom sa prechádzať s mobilom v ruke a chytať pokémonov. Schovávajú sa na rôznych miestach, našli sme ich aj v meste pod Urpínom.

Kde sa skrývajú?

O tom, že mobilná hra uchvátila aj Bystričanov, sme sa presvedčili na vlastné oči. Na Námestí SNP sme stretli skupinu troch študentov, ktorí už niekoľko hodín pátrali po známych rozprávkových postavičkách. ,,Aplikáciu hrám dnes necelý tretí deň. Kamarátka ma nahovorila, aby som si ju stiahol a riadne ma to chytilo. Ja milujem pokémonov, už od detstva sme ich pozerali v televízii. Vyrastala na tom celá naša generácia," hovorí Dušan (21), ktorý si hru okamžite obľúbil.

Mobilná hra má však okrem zábavy aj iný charakter. Ľudí, ktorí ju hrajú, núti hýbať sa. Dušan strávil v utorok hraním hry 6 hodín. Prešiel spolu viac ako 20 kilometrov.

,,Je to super, lebo ma to vďaka tejto hre ťahá von. Či už do lesa, do mesta, teda všade kde je signál" pochvaľuje si Dušan.

Kde nájdete pokémonov najrýchlejšie? ,,Dal som si včera poriadnu túru. Najviac pokémonov som našiel na Huštáku, potom hore na Námestí SNP, nejaké sa nachádzali aj pri base či pod Pamätníkom SNP," prezrádza lokality.

Virtuálna realita?

Vysvetľuje nám, že v aplikácii sa nachádza mapa, ktorá je je prispôsobená Banskej Bystrici a jej okoliu. Ak si používateľ zapne na svojom mobile fotoaparát, pozadie hry budú tvoriť konkrétne miesta, ktoré vidí aj vlastnými očami. Mobilná aplikácia funguje na základe rozšírenej reality. Prepája virtuálny svet s tým skutočným.

Okoloidúci Bystričania na skupinku mladých reagovali rôzne. ,,Čo to je?" nechápavo krúti hlavou Aneta (47). Keď jej vysvetlíme princíp hry, tak mladých pochváli. ,,Som rada, že aspoň táto hra dostane ľudí preč od počítačov," myslí si.

O niečo kritickejší je Milan (62). Nevidí rozdiel medzi pozeraním do obrazovky počítača a obrazovky mobilu. ,,Je to ďalší sprostý výmysel," hovorí bez servítky.

Máte na hlave pokémona

Mladí Bystričania, ktorých aplikácia okamžite nadchla vysvetľujú, že vďaka nej spoznávajú aj nových ľudí. ,,Včera som videl piatich chalanov, ako sa prechádzajú s mobilom v ruke, bolo mi hneď jasné, že hľadajú pokémonov," hovorí o svojom zážitku Dušan. Takýmto spôsobom spoznáva nových priateľov.

Preto ak v nasledujúcich dňoch uvidíte ľudí, ktorí na vás mieria mobilným telefónom, môže to byť tým, že vám na hlave práve objavili pokémona :)

Prečítajte si aj:

SIAF 2016 už onedlho: Poznáme TOP ťaháky!

Bystričan na oslave narodenín anglickej kráľovnej. O čom sa rozprával s Charlesom? Hra, pri ktorej ide o zábavu i život! Pokémoni po čase opäť útočia a darí sa im to

FOTO: Ulice aj centrum Bystrice obsadili pokémoni, ako prví ich videli študenti
10
Galéria
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM