Životný štýl

Čo s nepoužívanými telefónnymi búdkami? Čerství absolventi prišli s inovatívnym riešením

Roky nepoužívané telefónne búdky v Londýne prechádzajú kreatívnou renováciou. Čerství absolventi odboru geografie na univerzite London School of Economics sa ich rozhodli premeniť na bezplatné miesta na nabíjanie mobilných telefónov, ktoré využívajú len slnečnú energiu.

Ilustračný obrázok k článku Čo s nepoužívanými telefónnymi búdkami? Čerství absolventi prišli s inovatívnym riešením
Zdroj: Webnoviny.sk

Ikonické červené búdky, ktoré zdobia ulice Londýna od 20. rokov minulého storočia, sú v modernej dobe mobilných telefónov len nostalgickou spomienkou na zašlé časy. Keďže nesmú chýbať na žiadnej turistickej fotografii, ich odstránenie z ulíc sa stretlo s protestami, dvojica Londýnčanov preto prišla s inovatívnym riešením, ktoré je ekologické a užitočné zároveň.

Prvá z prerobených búdok, ktorá dostala názov Solarbox, už stojí na neďaleko rušnej trojprúdovej cesty v centra mesta, kadiaľ denne prechádzajú tisícky ľudí. Na výrobu elektrickej energie jej v daždivej metropole stačia tri hodiny slnečného žiarenia denne. Keďže používa integrované batérie, dokáže uskladniť prebytočnú energiu získanú počas letných a slnečných dní a využiť ju potrebnom čase.

„K myšlienke na Solarbox nás priviedli tri dôvody. Prvým z nich je, že telefónne búdky sa už dnes nepoužívajú a stali sa z nich miesta obľúbené u vandalov. Druhým dôvodom je, že moderné batérie v mobilných telefónoch nedokážu udržiavať tempo s našimi životmi, každého to raz dobehne. A posledným argumentom je, že tu neexistujú žiadne verejné miesta, kde by sa telefóny dali nabiť. Urobili sme preto prieskum, pri ktorom sme sa zamerali na rôzne cieľové skupiny. Následne sme spojili tieto tri argumenty do výsledného produktu,“ vysvetlila spoluzakladateľka Solarboxu Kirsty Kenney.

Prví užívatelia si ekologické búdky pochvaľujú, ich zelená farba je však pre mnohých tŕňom v oku. „Niektorým sa to páči, lebo ide o symbol prechodu Londýna k ekologickejšej ekonómii, ďalší nesúhlasia, lebo je to pre nich šok a novú farbu považujú za škaredú,“ vysvetlila Kenney, ktorá sľúbila, že farba ďalších Solarboxov bude ešte predmetom diskusie.

Pozrite si aj VIDEO: Študenti vyvinuli bicykel, ktorý sa nedá ukradnúť

Čerství absolventi premenili telefónne búdky – nabijú mobilné telefóny
2
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie