Kornel Kubík Rôzne Rôzne

Dnes je Deň študentstva: Viete, čo sa stalo 17. novembra 1989? Množstvo študentov nie!

Dnes je Deň študentstva a zároveň si pripomíname Nežnú revolúciu. Avšak dnešní gymnazisti o nej veľa nevedia. V roku 2010 študenti Masarykovej univerzity v Brne urobili na našich gymnáziách výskum. V ňom len 8 percent z opýtaných vedelo, že protesty, ktoré viedli k pádu komunizmu, začali študenti.

Ilustračný obrázok k článku Dnes je Deň študentstva: Viete, čo sa stalo 17. novembra 1989? Množstvo študentov nie!
Zdroj: TASR

Podobne dopadla aj anketa Rady študentov mesta Banská Bystrica. Odpovede na otázku, čo sa stalo 17. novembra 1989, od mladých ľudí neraz poriadne prekvapili: „Deň vojakov, hodinárov?“ Najzaujímavejšie odpovede si môžete pozrieť vo videogalérii vpravo.

Čo si na Deň študentstva pripomíname a čo sa stalo 17. novembra 1989?

Na Deň študentstva si pripomíname udalosti z jesene 1939, kedy bolo v Prahe po protinacistickej demonštrácii popravených deväť študentov a viac ako tisíc poslali do koncentračného tábora.

Podobne ako v roku 1939 aj v novembri 1989 zohrali najmä v Prahe a v Bratislave významnú úlohu študenti vysokých škôl. Stali sa katalyzátormi všetkých neskôr nasledujúcich zmien. Udalostiam zo 17. novembra 1989, keď sa študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia, predchádzali nelegálne stretnutia študentov v Prahe aj v Bratislave. Poslucháči vysokých škôl ich zorganizovali v predvečer Medzinárodného dňa študentstva.

V novembri 1989 príslušníci Verejnej bezpečnosti na Národnej triede v Prahe zbili študentov demonštrujúcich za základné ľudské práva. Postupne udalosti na podporu študentov a na vyjadrenie odporu voči socialistickému zriadeniu nadobúdali väčší rozmach až vyústili do pádu režimu.

Rok 1989 priniesol národom v Československu, ako aj miliónom ďalších ľudí v strednej a východnej Európe, slobodu, demokraciu, obnovenie ľudských práv a vieru.

ZDROJ: Global24, TASR

Dnes je Deň študentstva: Viete, čo sa stalo 17.11.1989? Väčšina študentov nie!
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM