Rôzne

Dovolenkárov na Domaši trápia nedostatočné služby

Letná turistická sezóna je už v plnom prúde, kúpaliská a prírodné vodné plochy sú počas dní v ktoré neprší zaplnené. No to čo trápi turistov na východe Slovenska okrem počasia sú aj nedostačujúce služby, ktoré by podľa návštevníkov mali byť samozrejm

Na Domaši v sezóne vypínajú elektrinu[/si­ze][/color]

Už na začiatku letnej sezóny portál sme.sk uviedol, že: „Prevádzku autokempingu pri Novej Kelči(časť Domša) ani po začiatku sezóny nespustili. Pravidelní rekreanti sú bez toaliet, vody, elektriny, či bufetu.“

Polostrov Krym, ako oblasť nazývajú miestni, využívajú karavanisti z celého východného Slovenska už desiatky rokov. Pojazdné príbytky si do oblasti privážajú už začiatkom mája. Začiatok sezóny ich nemilo prekvapil. ** „Chodím sem dvadsaťpäť rokov a ešte tak nebolo, aby posledný júnový víkend nebol kemp spustený. Nefungujú toalety, sme bez elektriny, žijeme ako v takej divočine,“** povedal Pavol Hanzély zo Spišskej Novej Vsi.

Veľmi podobnú situáciu zažívajú dovolenkári aj na opačnej strane priehrady v oblasti Domaša Dobrá. Tu elektrina je, háčik je v tom že ju elektrárne počas sezóny na dlhé hodiny vypínajú. Odstávka prúdu so sebou prináša veľa komplikácii pre podnikateľov ale i návštevníkov. V mrazničkách sa kazia potraviny, nie je možné variť, čapovať pivo, odstavené sú dokonca ja sociálne zariadenia.

Horúčavy prilákali ľudí na Domašu[/size][/co­lor]

Paradoxom je, že okrem spomínaných nepríjemnosti sú na Domaši oblasti, kde si turisti svoju letnú dovolenku pochvaľujú. Počas horúčav, ktoré zastihli túto oblasť v prvej polovici júla sa tu ubytovalo, stanovalo stovky turistov. Lokalita Domaša Eva, láka turistov hlavne z Košíc. **„Veľmi rada sa tu s rodinou rok čo rok vraciame, je to krásne miesto. Odkedy je tu otvorené centrum windsurfingu chodíme tu ešte radšej,“ **hovorí pani Anna Jandelová z Košíc.

Kultúrna ponuka sezóny[/size][/co­lor]

Každoročne sa tu organizuje aj letný festival Orange music summer Domaša či súťaž Miss Domaša. Minulý rok po 24 rokoch znova sprístupnili hrádzu, ktorá spája rekreačné strediská Dobrá a Monika. Túto sezónu opätovne sprístupnili verejnosti aj opustený chrám na brehu vodnej nádrže.

Barokovo-rokokový kostolík sv. Štefana Kráľa, ktorý sa nachádza pri obci Nová Kelča ožije aj vďaka aktivitám združenia Stephanus, ktoré sa už roky snaží o záchranu chátrajúcej národnej kultúrnej pamiatky.

Najbližším kultúrnym podujatím v chráme bude operný večer, ktorý sa uskutoční za účasti viacerých interpretov v nedeľu 28. júla.Odpustovú slávnosť tam plánuje zorganizovať OZ Stephanus v tradičnom termíne, a to 18. augusta.Kos­tolík sv. Štefana je počas letných mesiacov prístupný verejnosti medzi 14. a 16.00 h. Od soboty 13. júla sa tam konajú pravidelne sväté omše.

Výstavba vodnej nádrže Domaša začala pred 40 rokmi. Vodná hladina ukryla šesť obcí a ich chotáre. Spočiatku slúžila len na technické účely, v súčasnosti už len na rekreáciu. Mnohí by povedali, že tie najlepšie sezóny má už sa sebou. Služby poskytované v jej lokalitách sa líšia. Aká bude ďalšia sezóna?

student24/Anna Lukčová

Zdroj: Dnes24.sk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie