Marcel Mojžiš Rôzne

EXKLUZÍVNE. Banská Bystrica má novú hymnu, text vymyslel učiteľ

Včera večer Banská Bystrica prijala medzi svoje poetické deti knihu Voľne si lietam. V závere pestrého programu prišlo veľké prekvapenie. Nová hymna mesta pod Uprínom!

Kto je Peter Papšo?

Vysokoškolský učiteľ Peter Papšo je v Banskej Bystrici pomerne známou tvárou. Nielen že cez jeho pedagogický „dozor“ prejde každoročne neúrekom študentov, ale domáci ho môžu poznať aj z kultúrneho diania. Za posledné dva roky sa prostredníctvom zoskupenia autorov Generácia Nula starajú o pravidelné vzkriesenie kultúry v meste. Mesto ich v rámci možností podporuje.

Krstilo sa atramentom!

Príjemný program moderoval známy herec a divadelník Ján Harry Haruštiak. Pomedzi slovo v predeloch hrala skupina Fervido, pre ktorých texty píše aj autor krstenej knihy. Ukážky básní čítala moderátorka rádia Lumen Kristína Hatarová. Vystúpila tiež Generácia Nula, ktorá stojí aj za vydaním tejto poetickej zbierky.

Najnovšia kniha Petra Papša bola pokrstená exkluzívne. Atramentom z plniaceho pera, s ktorým šiel autor do prvej triedy ZDŠ, ju pokvapkal primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola. Knihe všetko dobré zaželala na diaľku aj známa hudobná legenda Jaro Nohavica.

V závere veľké prekvapenie

Napokon sa skupina Fervido, spevák Jakub Jacky Pohle (známy zo Hlasu ČeskoSlovenska) a sám primátor mesta Peter Gogola postarali o príjemné prekvapenie pre divákov. Naživo im zahrali a zaspievali novú hymnu Banskej Bystrice. Text na hudbu Bohuša Bínovského napísal básnik Peter Papšo. Hľadisko si vynútilo jej následné opakovanie po poslednom slove moderátora Harryho.

Zdá sa, že Banská Bystrica má tak po Nedvědovej piesni novú hymnu, ktorá je chytľavá a ihneď domácich zaujala.

„Bol to skvelý pocit. Aj keď nejde o hymnu v pravom zmysle slova, verím, že si v Bystričanoch a ich srdci nájde svoje miesto tak, ako si už verím našla miesto v tých, ktorí sa zúčastnili krstu,“ povedal pre Bystricu 24 autor Peter Papšo.

Už vo štvrtok vám ako prvým prinesieme aj video s novou hymnou Banskej Bystrice, už teraz sa máte na čo tešiť!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM