Festival fyzikálnych filmov: Prvý ročník vedy na plátne

Nielen v Cannes to momentálne žije filmovou tvorbou. Už zajtra sa so svojimi dielami konečne predvedú mladí slovenskí fyzici. Vedia totiž, že ich obľúbený predmet nepatrí len za dvere učební.

Jaroslav Dodok
Ilustračný obrázok k článku Festival fyzikálnych filmov: Prvý ročník vedy na plátne
Foto: Jaroslav Dodok

Projekt organizujú P- MAT, n.o. v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorí to s budúcnosťou vedy na školách rozhodne nevidia čierne.

V rámci prvého ročníka súťaže mohli žiaci a študenti zabojovať o víťazstvo zasielaním svojich filmov týkajúcich sa fyziky. Na festival bolo nakoniec prihlásených 98 diel, ktoré vyrábalo takmer trikrát toľko autorov. Pre objektívne hodnotenie si organizátori prizvali štvorčlennú porotu, zloženú z fyzikálnych i filmových odborníkov. Tí množstvo príspevkov momentálne pozorne prezerajú, pretože vybrať najlepšie kúsky rozhodne nie je ľahké. “V porote diskutujeme v príjemnej a priateľskej atmosfére. Diskusie sú veľmi vášnivé a výživné,” opisuje svoje porotcovské pocity Andrej Farba, strihač, režisér a mentor filmárskych dielní.

Jednou z hlavných myšlienok súťaže je umožniť žiakom a študentom zažiť s fyzikou niečo nové a zábavné. Multimediálny spôsob učenia si v posledných rokoch pochvaľujú mládež i učitelia. Ako sa zdá, film má v tomto smere veľký potenciál. ”Potešilo ma, že máme študentov, ktorí chceli premýšľať ako vybraný fyzikálny jav ukázať, vysvetliť a zároveň ním aj zaujať diváka,” konštatuje doc. Ing. Peter Bokes, PhD., vysokoškolský pedagóg a jeden z porotcov festivalu.

24.5. 2013, teda v deň festivalu, už budú výsledky jasné. V bratislavskom historickom kine Mladosť sa všetci môžu tešiť na bohatý program. Súťažné filmy budú prezentované v 5 blokoch.V prvých dvoch sa predstavia kategórie Základná škola a Stredná škola, v treťom uvidíte sekciu Krátke filmy. Potom prídu na rad dva bloky s názvom Výber filmov. O 15.00, sa premietnu tie najlepšie výtvory, následne porota tvorcom udelí hodnotné ceny. A ak by mal niekto chuť spoznať tvorcov filmov či porotu, bude to možné v úplnom závere festivalu, pri malom občerstvení.

Na podujatí sú školy, verejnosť i médiá srdečne vítaní. Vstup na všetky filmy je voľný.

Zdroj: Dnes24.sk