Jaroslav Dodok Od Vás

Filmové novinky: Enterprise v temnote

Priznávam sa. Som fanúšikom Star Wars (SW). Samozrejme nemám doma, bláznivé oblečenia, inšpirované postavami z tejto vesmírnej ságy a fakticky nemám ani nič podobné. No SW má jednoducho svoje kúzlo, vďaka ktorému som si túto ságu zamiloval. Keď prišla správa o pokračovaní ságy, potešil som sa.

Ilustračný obrázok k článku Filmové novinky: Enterprise v temnote
Foto: Jaroslav Dodok

Po správe o mene režiséra, som bol však trochu skeptický. Režíserom totiž bude J.J. Abrams. Najprv tvorca seriálov, no neskôr prešiel k filmu. Výborne síce zrežíroval Mission Impossible 3 no napriek tomu, som mu veľmi neveril. Ako som však už spomínal, bude režírovať moju obľúbenú ságu a tak som sa rozhodol pozrieť si od neho niečo z oblasti sci fi. Keďže sa blížila premiéra práve recenzovaného filmu, pozrel som si jeho prvú časť z roku 2009. Bol som nadšený. Hneď na to som si pozrel trailery, na aktuálnu časť a moje nádeje na skvelý návrat SW, boli ešte väčšie. Po samotnej projekcii filmu Star Trek: Do temnoty, je moje nadšenie na príchod nového dielu SW, pod Ambramsovou taktovkou trochu menšie.

Film je takmer výborný

Po tom ako sa James Tiberius Kirk (Chris Pine), stal kapitánom hviezdnej lode USS Enterprise, začína plniť úlohu lode a tou je preskumávanie planét. Jedno preskúmanie, však až tak dobre nedopadne a vedenie lode mu bude odobraté. Medzitým sa v Londýne odohrá terorisktický útok a na svedomí ho má John Harrison (Benedict Cumberbatch). Vedenie hviezdnej flotily, sa rozhodne zastaviť tohto maniaka. Harrison však nečaká odvetu za Londýn a pokračuje vo svojom pláne. Preto sa šéf flotily rozhodne Kirka vrátiť na post kapitána lode Enterprise a dá mu úlohu zneškodniť Harrisona. Kirk však opäť poslúchne rozkaz po svojom no ako sa ukáže, teraz sa mu to vyplatí.

Čože, on žije?

Hoci má film vyše 130 minút, divák si to vďaka neustálemu podstatnému riešeniu problémov hrdinov ani veľmi nevšimne. Hoci vo filme samozrejme nechýba akcia, podstatnejšiu úlohu hrajú dve iné veci. Kryštalizuje sa tu priateľstvo medzi Kirkom a Spockom (Zachary Quinto) a na druhej strane diváka fascinuje, niekedy až naozaj démonický Benedict Cumberbatch.

Človek sa až čuduje, odkiaľ zobral aktuálny televízny Sherlock takú zlobu, ktorou si kradne pre seba, priestor vo filme. Aj samotné zábery vo vesmíre, sú úchvatné a je tu vidieť cit k ságe. Bohužiaľ ako som už spomínal film je takmer výborný. Má totiž jeden kaz a hoci viem, že to nebola chyba režiséra, jednoducho na to nemal pristúpiť. Kvôli vyzradeniu deja, to radšej napíšem bez mien. Ide o inkriminovanú scénu, kde jedna postava zabije druhú a o pár záberov už je mŕtva postava, zase živá akoby sa nič nestalo. No jednoducho je to fakt zádrheľ inak skvelého filmu.

Hoci film, teda hyzdí jeden škrabanec, návštevu kina aj tak odprúčam. Totiž ak si divák nevšimne túto chybičku, užije si vynikajúcu plavbu vesmírom.

Hodnotenie 90%.

student24/Peter Stehlík

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie