Jaroslav Dodok Od Vás

FOTO: Takto vyzerala zahraničná cesta primátora Bystrice aj s mládežníckou delegáciou v Chasrlestone

Banská Bystrica patrí medzi krajské mestá s najrozšírenejšími zahraničnými kontaktmi. Jedno z 19 partnerských miest s ktorými spolupracuje je aj Charleston v Západnej Virgínii USA. Len pred niekoľkými dňami sa primátor B. Bystrice a jeho delegácia vrátila zo zahraničnej cesty. Takto vyzerala...

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Takto vyzerala zahraničná cesta primátora Bystrice aj s mládežníckou delegáciou v Chasrlestone
Foto: Jaroslav Dodok

Predstavili sa aj mladí Banskobystrickí umelci

Návšteva partnerského mesta sa konala koncom júna v Charlestone. Cieľom návštevy bolo dozvedieť sa opäť nové veci o partnerskom meste, zdokonaliť spoluprácu medzi mestom, univerzitou, nemocnicou a priateľstvami. V nabitom programe sa stretol Peter Gogola s primátorom Dannym Jonesom, kde bol primátor Jones pozvaný na tradičnú Griliádu a nechýbalo ani stretnutie medzi zodpovednými za nemocnicu a univerzitu.

Členovia delegácie sa zúčastnili niekoľkých koncertov vďaka FestivAllu v Charlestone, niekoľkých stretnutí a zasadnutí mestskej rady a nepriamo aj osláv 150. výročia založenia West Virginie. Počas služobnej cesty zvýšil čas aj na oddych keď na FestivAlle vystúpili Jozef Mak, Veronika Bodnáriková a Andrea Maková so slovenskými folklórnymi piesňami a keď mladý Banskobystričan Adam Straňavsky vystúpil po druhý krát s orchestrom West Virginia Youth Symphony.

Delegácia si odniesla aj nové priateľstvá

Nevznikali len partnerské a pracovné spolupráce, ale aj nové priateľstvá keďže Američania, niekoľkí so slovenskými koreňmi, Banskobystričanov skvele prijali, pohostili a pripravili vynikajúci program. Počas ôsmych dní delegácia mesta Banská Bystrica spoznala kultúru partnerského mesta, priateľskosť obyvateľov Charlestonu a takisto aj nové formy na rozvoj spolupráce v rôznych oblastiach spoločného záujmu. Pri odchode naspäť na Slovensko Banskobystričania opäť pozvali primátora Jonesa, prednostu Davida Molgaarda a priateľov na návštevu Banskej Bystrice v roku 2014.

Mesto Charleston v Západnej Virgínii v USA je najmladšie „sesterské mesto“ od roku 2010. Od júna 2010 sa každý rok vyberie jedna delegácia, ktorá navštívi toto sesterské mesto. Inak tomu nebolo ani tento rok, keď na rad prišla Banská Bystrica. V delegácii za mesto sa zúčastnil primátor Peter Gogola s manželkou Katarínou Gogolovou, Zuzana Kučerová za Univerzitu Mateja Bela Banská Bystrica, prof. Igor Kosír prorektor pre medzinárodnú spoluprácu, za Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica to bol Juraj Šváč primár internej kliniky a za kultúrny program Jozef Mak, Veronika Bodnáriková a Andrea Maková.

student24/Andrea Maková

FOTO: Primátor si na zahraničnú cestu zobral aj mládežnícku delegáciu: Takto vyz
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie