Marcel Mojžiš Životný štýl

Hip-hop talent z Rožňavy: Má 13, rapuje a už má album!

ROZHOVOR. Mladý Rožňavčan známy pod prezývkou Axel aj napriek svojmu nízkemu veku dosiahol to, o čom chlapci v jeho rokoch môžu zvyčajne len snívať. Študent gymnázia sa ako jeden z mála v širokom okolí venuje rapu a už v trinástich rokoch sa mu podar

Nahrať CD s vlastnými skladbami v trinástich rokoch, to naozaj nebýva zvykom. Kedy sa u teba prejavil prvý vážny záujem o hudbu a od koľkých rokov sa venuješ rapu?

Dva roky dozadu som si písal prvé texty a skúšal prvé rapy. Začal som veľmi skoro, len v jedenástich rokoch. Nikdy som nemal hudobný sluch a nikdy som si nemyslel, že práve ja budem robiť niečo v tomto smere. A už vôbec som netušil, že budem robiť rap, Predtým som k tomu hudobnému štýlu nemal nejako blízko. Ale tak, našlo si to ku mne cestu a už je to neoddeliteľnou súčasťou môjho ja.

**2. Čiže tvoja cesta k hip-hopu, ako to už v mladom veku býva, nebola priamočiara a najskôr si mal rád aj inú muziku. Kedy sa to v tebe zlomilo a čo vlastne rozhodlo, že ťa tak práve rap ako mladého chlapca z Rožňavy tak naplno pohltil? **

Áno, je to tak. Počúval som predtým aj iné žánre, ale jedného dňa som si tak prechádzal nástenku na mojom Facebooku a narazil som tam na pesničku od Názvu Stavby. Track sa volal Štát ťa núti. Hneď ako som si to pustil, chytili ma neskutečné zimomriavky. Tá hudba, ten text, no proste všetko.

**Čiže jedna jediná pesnička v tebe spôsobila taký zásadný obrat? **

Áno, tým momentom to zrazu prišlo. Začal som vyhľadávať iných interpretov, začal som sa inak obliekať, nakoplo ma to aj do písania prvých textov. Jeden song a moj život nabral uplne iné obrátky. Ale tvoril som aj tvorím iba rap, nič iné som neskúšal. Tento štýl mi je jednoducho k srdcu najbližšie, ale musím priznať, že v poslednom čase sa mi zapáčil dosť aj dubstep a drum and bass. Tiež už dlho počúvať aj slovenských Iné Kafe, čo je teda dosť diametrálne iná muzika.

**Čo na tvoju záľubu vravia rodičia? Predsalen rap ešte nie je u nás veľmi zakorenený a staršie generácie nemali vlastne ani šancu, takúto hudbu predtým počúvať. Majú preto rodičia pre to, čo robíš a čomu sa venuješ pochopenie, alebo s podporou z ich strany je to ťažšie a máš sa podľa nich najskôr učiť a keď vyštuduješ, vtedy si môžeš rapovať koľko len chceš? **

Naši vždy boli pre to, aby som niečo robil a nesedel doma na zadku. Podporujú ma v tom naplno, keďže nezarábam a je to všetko dosť drahé. Čo potrebujem pre svoju tvorbu si vlastne všetko zatiaľ hradím iba z môjho vreckového, ktoré mi dávajú rodičia. Snažia sa aj z toho mála, čo majú ma vtom podporiť. Mám ich aj preto rád.

**A ako je to so záujmom o rap? Vraví sa, že vo všeobecnosti oproti minulým rokom návštevnosť hip-hop akcií išla dole a rap už nepočúva toľko mladých, ako to bolo ešte nedávno, keď ho zasiahla dosť značná vlna popularity. Ako sa toto prejavilo v Rožňave? **

Je tu veľmi, veľmi málo ľudí, čo to tvorí a šíri. Štve ma to. Ale verím, že časom sa to zlepší, lebo inak celý hip-hop v Rožňave čaká čierna budúcnosť. No treba povedať, že záujem o rap u poslucháčov je celkom v pohode. Inak je to ale so chcením robiť tento štýl a makať na tom. Tam je záujem malý, ak teda nerátam do záujemcov o túto tvorbu aj takých, čo si doma nahrajú na mikrofón za desať forintov zo supermarketu svoj „tvrdý rap“ a už chcú rozbíjať kluby a zarábať milióny. Ale je tu so mnou pár ľudí, ktorí makajú a snažia sa šíriť rožňavský rap ďaľej. Nech sa ľudia dozvedia, že to v tomto zmysle žije aj tu. Aj keď to je furt chabé. Ale chce to čas.

**K tomu má určite slúžiť aj tvoje prvé CD. Ako dlho si ho nahrával a išlo to všetko hladko? Nerobilo ti problém robiť niečo v profesionálnom nahrávacom štúdiu, keďže si sa v ňom ocitol prvý raz? **

Celé demo sa nahralo za necelý mesiac. Mal som už pár vecí dlhšie napísaných na hudbu od Foxika, ktorý taktiež urobil hudby na celom deme. Nahral som pár vecí v Evolution studiu v Košiciach. Keď som tam prišiel prvýkrát, nevedel som ako to tam funguje ani nič. Bol to niekedy iba sen a vtedy som už stál tam, vážne neskutočný pocit, nikdy na to nezabudnem. Samozrejme som nevedel, ako to tam všetko funguje, ale Gibon, majiteľ štúdia a taktiež veľmi dobrý raper, mi rozdal dosť dobré rady počas nahrávania, takže to prebiehalo hladko. Taktiež ma pochválil, že na 13 rokov som veľmi dobrý (smiech). Potom som tam šiel znova a nahral som dalšie novo napísané veci a vlastne som už donahrával aj celé demo. Gibon si zobral zvuk do svojich rúk a som s tým nadmieru spokojný.

O čom zväčša zvykneš rapovať a o akých témach sú skladby na doske?

Na deme rapujem hlavne o sebe, demo, je začiatočný počin, ktorý zvyčajne slúži ako predstavenie rapera a tak som to spravil aj ja. Ale každý si tam nájde svoje, verím tomu. Na dalších počinoch už rozoberem aj hlbšie témy, teraz už mám vela vela vecí pripravených, takže tí, ktorým sa moj rap zapáčil, sa majú na čo tešiť.

**Ešte na záver mi nedá sa spýtať. Nepozerajú po tebe predsalen v Rožňave ostatní ľudia trochu divne, keď ťa vidia oblečeného v širokých gaťoch či počujú rapovať? Vedia o tvojej záľube aj učitelia v škole? **

Študujem na osemročnom gymnáziu v Rožňave a idem práve do tretieho ročníka, čo je akoby ôsmy ročník na základnej škole. V škole samozrejme vedia o mojej tvorbe, mal som už v rámci školy dokonca aj veľa úspešných predstavení. Žiaci sú v pohode, tie veci sa im páčia a počúvajú ich. Dokonca to chválilo aj dosť veľa učiteľov. Je to teda v poriadku.

Stiahnuť Axelove cedečko s jeho skladbami si môžete zadarmo [link=http://u­loz.to/xEpnwrt/a­xel-idem-na-vec-demo-2012-rar]TU[/link]!

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM