Jaroslav Dodok Rôzne

Hľadať džob nie je len tak: Rady od profíkov ako na to

Hľadáte prácu popri štúdiu, či po jeho skončení? V tom prípade si určite prečítajte tento článok. Vybrali sme najdôležitejšie rady od profesionálov, pridali naše a prinášame návod na to, aby si zamestnávateľ vybral spomedzi uchádzačov o prácu práve v

Vyhnite sa sklamaniu

Najjednoduchšou možnosťou ako si hľadať prácu sú internetové pracovné portály. Tie umožňujú do filtra zadať vaše vzdelanie či jazykové znalosti, ale i to, aký druh práce hľadáte, v akom meste či kraji. Počítač tak vyberie iba ponuky vhodné pre vás.

Následne reagujte iba na tie ponuky, pri ktorých spĺňate všetky podmienky. Vyhnete sa tak sklamaniu z množstva zamietavých či vôbec žiadnych odpovedí. Dôležité je sledovať pracovné ponuky čo najčastejšie. Na internete pribúdajú denne a čím skôr zareagujete na inzerát, tým je vaša šanca vyššia.

Polovica ide hneď do koša!

Keď sa rozhodnete, na ktorú ponuku zareagujte, nasleduje odoslanie životopisu, často aj motivačného listu. Obzvlášť si dajte záležať na životopise. Práve on zväčša rozhoduje o tom, či vás na pohovor pozvú alebo nie. Podľa portálu Profesia.sk viac ako 50 % životopisov putuje do koša kvôli nízkej kvalite hneď po prvom pozretí!

Preto dodržujte všetky pravidlá pri jeho písaní a hlavne sa vyhnite gramatickým chybám. Taktiež buďte maximálne stručný a výstižný. Pre každého zamestnávateľa životopis čiastočne upravte. Upriamte pozornosť na aktivity, úspechy, skúsenosti a vlastnosti , ktoré by mali zaujať konkrétneho zamestnávateľa.

V motivačnom liste zdôraznite to, v čom ste lepší než ostatní. Je to čosi ako obálka DVD-ečka, ktorá vás má presvedčiť, aby ste chceli film vidieť – v tomto prípade uchádzača na pohovore.

Hlavne neklamte!

Na internete nájdete podrobné návody ako napísať oba listy. Naša rada sa dá zhrnúť do jedného slova: NEKLAMTE! A ani nijako nepreceňujte svoje schopnosti. Zaručujeme vám, že personalista zistí, že po nemecky nehoríte plynule a skúsenosti v kancelárii je maximálne utieranie prachu vo firme u otca. Kvôli zbytočnému klamstvu prídete nielen o prácu, peniaze, čas, ale možno aj šancu sa zamestnať vo firme o niekoľko rokov.

A ešte častá chyba na záver: životopis neposielajte z mailu typu sašenka421@zoznamka.sk. O dôvodoch snáď ani netreba hovoriť.

Ukážte sa v tom najlepšom svetle

Pokiaľ ste zamestnávateľa v životopise presvedčil, aby vám naň odpísal „pozývame Vás na pohovor“, teraz ho musíte presvedčiť, aby vám povedal „berieme vás“.

Na internete opäť nájdete podrobné informácie o tom, ako pohovory prebiehajú, aké otázky vám budú klásť atď. My vám poradíme čosi iné: Žiadna teória vám nenahradí prax. Vráťte sa do detstva a zahrajte sa nie na obchod či doktora, ale „na pohovor“. Najlepšie s niekým, kto už s tým má skúsenosti. Verte, že tu obzvlášť platí – ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.

Myslite na to, že cieľom pohovoru je to, aby ste zamestnávateľa presvedčili, že ste preň ten pravý a že budete prínosom pre firmu. Buďte samým sebou, nehrajte sa na nikoho lepšieho, ale predstavte sám seba v tom najlepšom svetle!

Najčastejšie chyby na pohovoroch podľa Lucie Burianovej, PR manažérky portálu profesia.sk:

 • nevhodné oblečenie
 • neospravedlnené meškanie
 • nevhodný slovný prejav, slangové, ba až vulgárne výrazy
 • pomalé reakcie na otázky
 • príliš časté spomínanie platu, benefitov a nadčasov
 • duplicitné otázky – dávate tak najavo, že personalistu nepočúvate
 • prejavy nervozity, nesústredenosti
 • nepremyslená prezentácia svojich schopností
 • prerieknutie sa, protirečenia, prezradenie, že ste v životopise klamali
 • „ohováranie“ terajšieho, resp. minulého zamestnávateľa
 • nedostatok informácii o spoločnosti, jej službách, v ktorej si hľadáte prácu[/blockquote]

A hlavne – nebojte sa usmiať a buďte príjemne naladený hneď od prvého momentu, pretože aj tu funguje akási láska na prvý pohľad. Veríme, že sme vám našimi radami pomohli. Želáme vám úspešné výberové konania!

student24.sk/Kornel Kubík foto: student24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM