Jaroslav Dodok Rôzne

Hrdých Slovákov vlani pribudlo

Slovákov, ktorí sú hrdí na svoju vlasť, vlani pribudlo. Kým v roku 2011 dôvody na hrdosť videlo polovica opýtaných, vlani to bolo už 60 percent.

Ilustračný obrázok k článku Hrdých Slovákov vlani pribudlo
Foto: Jaroslav Dodok

Výsledky vyplynuli z prieskumu, ktorý realizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s agentúrou Focus v dňoch 7. až 13. novembra 2012 na vzorke 1013 respondentov.

Tešíme sa z úspechov našich športovcov

Podľa analytikov IVO sa pod tento výsledok podpísal výkon slovenských športovcov, predovšetkým hokejistov na svetovom šampionáte. „Dôležitou okolnosťou sa stalo aj blížiace sa 20. výročie od vzniku samostatnej SR, ktoré zrejme vytvorilo príležitosť na povznesenie sa nad aktuálne problémy a hodnotenie celkového vývoja v dlhodobejšej perspektíve,“ uvádza inštitút v správe k prieskumu.

Respondenti sa vyjadrovali, či súhlasia s názorom, že občania SR môžu byť hrdí na svoju vlasť, keby mali zhodnotiť, čo krajina dosiahla za obdobie samostatnosti. Oproti 60 percentám kladných odpovedí stála necelá tretina záporných. V roku 2011 pritom záporne odpovedalo 46 percent. Najviac hrdých Slovákov bolo spomedzi voličov Smeru-SD (71 percent), nasledovalo KDH (69 percent), SaS a SDKÚ-DS (zhodne 68 percent) a OĽaNO (64 percent).

Slováci sú hrdí aj na Európsku úniu

Najviac ľudí – 29 percent označilo za dôvod hrdosti úspechy športovcov, najmä hokejistov, 17 percent uviedlo členstvo v EÚ, desať percent existenciu samostatného štátu a jeho životaschopnosť, deväť percent vstup do eurozóny a päť percent ekonomický rozvoj a reformy.

Ľudia považujú za najväčšie problémy nezamestnanosť (64 %), polovica respondentov označila za problém životnú úroveň a sociálne istoty, do trojice najpálčivejších problémov opýtaní zaradili aj korupciu, klientelizmus a netransparentnosť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM