Jaroslav Dodok Rôzne

Ide sa do toho: Bratislava je v rukách mladých ľudí!

Tím dobrovoľníkov young4BA vybral 13 projektov mladých Bratislavčanov, ktoré by mali spestriť život ľudí v hlavnom meste počas leta. Chlapci a dievčatá tak skrášlia pochod na Patrónke, zorganizujú workshopy či frisbee turnaj. Na realizáciu ich nápado

Vyfarbi sa! Tak znela výzva young4BA, ktorí ňou motivovali rovesníkov, aby predstavili svoje nápady a získali na ne finančnú podporu. Jedinou podmienkou na akceptovanie projektu bola verejnoprospešnosť, napríklad v oblasti kultúry, vzdelávania, športu či životného prostredia.

// „Predložených bolo 24 žiadostí o grant vo výške viac ako 7tisíc eur,“// povedala koordinátorka projektu young4BA Lenka Čechvalová.

[blockquote]Mohli oň žiadať neformálne skupiny mladých ľudí, združenia a neziskové organizácie, pričom realizačný tím projektu mali tvoriť ľudia od 15 do 26 rokov. Uskutočnenie je tiež ohraničené územím Bratislavy a obdobím od mája do augusta.[/bloc­kquote]

[size=14][color=#cc0000]­Na aké akcie sa môžeme tešiť?[/color][/si­ze]

**Dobrovoľníci nakoniec vybrali 13 projektov. Skauti pripravili akciu Scouts4BA – Ulov bobríka pre rodiny s deťmi, na ktorej chceli predstaviť činnosť Slovenského skautingu. V rámci Artpikniku počas street-artovej akcie dobrovoľníci skrášlia podchod na Patrónke. **

Študenti architektúry zorganizujú workshop Let's play, na ktorom deti navrhnú nové hračky. Zrealizovať zábavné popoludnie pre hospitalizované deti z Detskej fakultnej nemocnice chcú zase dobrovoľníci z Klubu detskej nádeje.

Deň vedeckej mládeže je určený pre stredoškolákov a žiakov 2. stupňa základných škôl. „Okrem rôznych fyzikálnych pokusov sa účastníci stretnú aj s držiteľom Nobelovej ceny za fyziku Douglasom D. Osheroffom,“ pokračovala Čechvalová. V rámci festivalu urbanE.T. môžu účastníci odfotografovať miesta, ktoré sa im páčia alebo nepáčia, a ich výsledok bude vystavený na pojazdnej expozícií.

Dobrovoľníci z Úsmevu ako dar pripravia turnaj pre deti z detského domova. Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých Integra bude mať zase zveľadenú záhradu.

[size=14][color=#cc0000]­Nezabudlo sa ani na populárne športy[/color][/si­ze]

„Frisbee si môžete zahrať na skautskom ultimate frisbee turnaji, ktorý bude otvorený aj verejnosti,“ dodala koordinátorka. In-line korčuliari budú môcť jazdiť na novej prekážke.

Zapojiť mladé talenty do kultúrneho diania mesta sa pokúsi ID Space. Činoherný klub v Devínskej Novej Vsi pre svojich obyvateľov zorganizuje divadelné predstavenie v netradičnej forme. O podstate občianskeho aktivizmu sa bude diskutovať v Prešporských dialógoch.

Tvárou kampane je tento rok moderátorka Lucia Forman Habancová. „Páči sa mi myšlienka projektu – zobrať fotoaparát a fotiť, čo sa páči a nepáči ľuďom. Je to kreatívne, milé a umožní to vidieť ľuďom, čo možno sami nevideli, o čom možno nevedeli, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle,“ dodala Forman.

Mladí filantropi – young4BA je tím dobrovoľníkov, ktorý pri Komunitnej nadácii Bratislava pôsobí už ôsmy rok a rozhoduje o podpore najlepších nápadov mladých ľudí v Bratislave. Počas ôsmich rokov sa do programu zapojilo 76 mladých ľudí, medzi 143 najrôznejších aktivít doposiaľ rozdelili sumu 38.423,91 eura.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM