Jaroslav Dodok Rôzne

Je Dušan Čaplovič likvidátor súkromného a cirkevného školstva?

Podľa poslankyne Jany Žitňanskej minister školstva Dušan Čaplovič vstúpi do dejín ako minister, ktorý otvoril cestu k likvidácii súkromného a cirkevného školstva.

Podpíše prezident školské zákony?[/color][/si­ze]

Opozícia žiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby zvážil jej pripomienky, nepodpísal a vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie novely zákonov** o financovaní škôl a odbornom vzdelávaní, aby najväčšie nedostatky oboch zákonov mohli byť odstránené. **

Ako povedal pred novinármi poslanec NR SR Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), podľa opozície treba napraviť najhoršie veci, ktoré v zákonoch sú.

„Aby peniaze na centrá voľného času boli účelovo viazané, aby ministerstvo školstva bolo povinné preskúmať, či vyššie územné celky urobili podľa zákona čo mali, keď zatvoril školu. Aby existovala výnimka so známkových priemerov, keď dieťa urobí prijímačky, a aby pre deti, ktoré majú špeciálne pedagogické potreby, neplatil zákaz, že môžu mať len jedno zariadenie, ktoré sa im venuje. Tieto veci odstránia najhoršie vady,“ povedal Beblavý. Opozícia žiada prezidenta, aby zvážil dopady na deti a rodičov a umožnil zmeniť zákony.

Čaplovič ako likvidátor? [/color][/size]

Podľa nezaradenej poslankyne Jany Žitňanskej minister školstva Dušan Čaplovič vstúpi do dejín ako minister, ktorý otvoril cestu k likvidácii súkromného a cirkevného školstva, ako minister, ktorý stovkám detí znemožní vybrať si svoju vzdelávaciu cestu a ako minister, ktorý umožní likvidáciu centier voľného času.

Poslanci NR SR schválili vo štvrtok nové právomoci pre samosprávy, podľa ktorých od januára 2013 budú môcť rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych stredných školách. VÚC, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné školy.

Zároveň parlament odobril návrh ministerstva školstva, podľa ktorého peniaze na záujmové krúžky v centrách voľného času a školských strediskách záujmovej činnosti dostanú od budúceho roka obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti pre dieťa.

student24/webnoviny foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM