Marcel Mojžiš Kultúra

KOMENTÁR: Oscar pre film Bena Afflecka ako symbol povstania kultúry

Keď som cez jeden z dlhých, zimných večerov prehodil frajerke, že dnes si pozrieme film od Bena Afflecka, nechápala. Od Afflecka, toho hollywoodskeho cukríka?! Oponoval som, že to už dávno nie je pravda a určite to bude stáť za to. Stálo.

To som ešte netušil, že napokon to bude práve jeho Argo, ktoré získa cenu Americkej filmovej akadémie za film roka. Aj keď ja by som ju s čistým svedomím udelil väčšine nominovaných snímok, ani pri Argu akademici netrafili vedľa. Sošku si plne zaslúži a pre mňa symbolizuje to, čo vnútorne už niekoľko mesiacov v duši cítim, že sa v kultúre v poslednom období deje. Aj keď je to odvážne tvrdenie, pokojne to môžeme nazvať povstaním, či obrodným, akosi samoočisťovacím procesom.

Dosky a snímky, aké už dávno nie

Kým všade vládol umelý pocit istoty permanentného rastu, kultúra bola akosi v kríze. Akonáhle recesia doľahla krok za krokom už vari na všetky stránky spoločnosti, umenie vstalo na pevné nohy a točia sa snímky či nahrávajú dosky, aké už dávno nie. Hudba sa konečne vymanila z drsného zajatia tuc-tuc odrhovačiek, štvorštvrťových rytmov, nič nehovoriacej steny zvukov bez nápadu, nikdy nekončiaceho rovného bítu, čoraz podobnejšieho ruchom kolotočiarskej úderky kdesi na vinobraní.

Zvukov pripomínajúcich kvákajúce žaby, ktorými by mohli týrať väzňov na Guantanáme, klubov, kde alternatívnych dredáčov v gatiach zo sekáča nahradili babenky v ružovkastých obrandovaných sukničkách a ich vypracovaní testosterónoví poľovníci. Máme tu filmy, ktoré mieria do čierneho, vtipný až cynický humor, rozhľadených režisérov, ktorí sa neboja prestať donekonečna hovoriť o minulosti, ale systematicky kritizujú to, čo je tu a teraz. Samozrejme to á ani bé, neplatí pre nás, krajinu, kde zlyháva už aj základná infraštruktúra, cesty plné jám pripomínajú skôr golfové ihriská a kapely na úrovni gymnaziálnej tlupy sú vydávané za alternatívnych bardov.

Životný príbeh ako symbol

Preto je dobré, že Oscara za najlepší film získal Argo a tým bol ocenený aj samotný Ben Affleck… Pretože ten progres sám svojím životným príbehom symbolizuje. Z herca, ktorý bol nútený odpovedať na tie najprostoduchejšie otázky, umelca doslova prepieraného bulvárom, sa stal pán režisér. „Je ten nainteligentnejší, najvtipnejší a najzlatší z celej našej partie a nakrútil vynikajúcu snímku,“ povedal pre Reuters Matt Damon. A trafil klinec po hlavičke. Kto nepozerá súčasné snímky, nepočúva nové dosky, alebo hľadanie po dobrom, sviežom umení vzdal, teraz je najvyšší čas opäť začať. A to sa pokojne dá aj s Affleckovým Ar­gom.

Oscar pre film Argo ako silný symbol
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM