Tomáš Batiz Životný štýl

Liptáčka Martina (21) o štúdiu v Anglicku: Rady a tipy, ktoré musíte poznať!

Štúdium v zahraničí zvolilo už viacero študentov z Liptovského Mikuláša. Výnimkou nie je ani Martina, ktorá sa po ukončení mikulášskeho gymnázia rozhodla pre vysokú školu v Anglicku.

Ilustračný obrázok k článku Liptáčka Martina (21) o štúdiu v Anglicku: Rady a tipy, ktoré musíte poznať!
Zdroj: Dnes24.sk

V našej redakcii sme sa už tejto téme venovali. Prvú časť série študentov v zahraničí sme venovali Denisovi, ktorý porozprával o svojom štúdiu v drahom Dánsku. Tento krát sa pozrieme do Anglicka, konkrétne do mesta Bristol, kde študuje Liptáčka Martina.

Prečo si sa rozhodla práve pre Anglicko?

Už sú to skoro tri roky, keď som tu prišla po prvýkrát. Minulý rok som tu krátko žila, tak aj preto som sa tu vrátila.

Aké je štúdium v Anglicku?

Štúdium v Anglicku prináša neobmedzené možnosti. Je to skvelá príležitosť cestovať a získať nové skúsenosti. Keď som prišla do Anglicka, tak ma očarila hlavne solidarita a otvorenosť komunity, ktorá spolu tvorí jeden celkom. Rešpekt, vrúcnosť a podpora sú slová, ktorými by som opísala prostredie, ktoré som tu spoznala a stále spoznávam. Naučila som sa, že vzdelanie je najdôležitejšie, čo môžete získať počas budovania svojej osobnosti.

Netreba sa báť, štúdium v zahraničí si osvojíte. “Študovať v zahraničí má určite svoje výhody, hlavne čo sa týka skúseností do budúcnosti,” skonštatovala Martina.

Kedy si sa rozhodla pre školu v zahraničí?

Prihlášku na školu som si vyplnila ešte, keď som bola na Slovensku. Univerzita, na ktorej študujem sa volá University of Bristol a patrí do 30-tky najlepších na svete. Veľa času priebežne strávim v knižnici písaním esejí, ale čo by som chcela podotknúť je to, že Univerzity a naši tútori sa snažia podporiť hlavne kreativitu u študentov.

Univerzitu asi tvoria študenti z celého sveta?

Druhá skvelá príležitosť je spoznať ľudí z celého sveta. Bristol je multikultúrne mesto a taktiež aj moja Univerzita má študentov z celého sveta. Je úžasné vidieť jednotu, lásku a vzájomný rešpekt.

Práve štúdium v Anglicku patrí medzi najčastejšou voľbou medzi študentmi. Chystáš sa študovať práve tu? Maťa pre teba pripravila pár rád, na ktoré by si mal určite myslieť:

  1. Ukázať sebavedomie, čo v tebe je ti prinesie úspech v škole, v práci a kdekoľvek pôjdeš.
  2. Vzdelanie v zahraničí ti otvorí oči a cestu do budúcnosti. Veľmi dôležitú vec, ktorú som sa naučila na mojej škole je: Nie vždy to, čo si myslíme je pravda. Skutočnosť je úplne iná a každá minca má dve strany.
  3. Naplánuj si všetko predtým, ako prídeš do Anglicka. Plán ti pomôže, aby si nebol sklamaný.
  4. Trpezlivosť ruže prináša. Myslím, že väčšina mladých ľudí má veľké očakávania na začiatku, ale všetko sa dá dokázať trpezlivosťou.
  5. Nájdi si prácu, aj popri štúdiu. Väčšina univerzít má školu možno trikrát do týždňa a zvyšok času pracuje.
  6. Spoznaj ľudí z iných kultúr, krajín a náboženstiev. Ja mám spolužiakov z krajín: Čína, Brazília, Keňa, Omán, Saudská Arábia, Nigéria a Taiwan.
FOTO: Život Liptáčky Martiny v anglickom Bristole
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM