Jaroslav Dodok Rozhovor

Milena Dudášová: Zobuďte talent v mladých ľuďoch!

Študentka architektúry v Dánsku a tohtoročná slovenská mládežnícka delegátka OSN, Milena Dudášová, strávila 3 týždne na Valnom zhromaždení v New Yorku, jej prejav o umelom znižovaní nárokov na mladých ľudí sa stal najsledovanejším prejavom spomedzi mládežníckych delegátov.

Ilustračný obrázok k článku Milena Dudášová: Zobuďte talent v mladých ľuďoch!
Foto: Jaroslav Dodok

Aj vďaka tomu dostala pozvanie do Austrálie, kde strávila mesiac na turné po školách Listening tour s austrálskym delegátom Danom Ryanom. Pochádza z východu (Pečovskej Novej Vsi) a o tom čo nám prezradila o jej ceste do NY a OSN si môžete prečítať nižšie.

Ako si sa dozvedela o programe Mládežnícky delegát v OSN?

Našla som si ho náhodne na internete ešte počas strednej školy, no vtedy som odchádzala do zahraničia, tak som sa neprihlásila, a teraz po 3 rokoch mi ponuka udrela opäť do očí na internete.

Čo si si predstavovala o programe a aká bola realita, vedela si už niečo o OSN?

Keď sa nato pozriem spätne, mam pocit, že som mala dosť malý obraz o tom, aké to tam ozaj bude. Či ohľadom tém, s ktorými som sa v OSN stretávala, či prístupu OSN k nim… Svet diplomacie z tej druhej strany je dosť iný v porovnaní s tým, čo vidíme cez média a veľa veci si človek všimne len ak je priamo súčasťou vnútorných štruktúr. A hlavne procesy, ktoré prebiehajú počas Valného zhromaždenia sú oveľa komplikovanejšie ako by si človek myslel. Je za tým obrovská kopa prace a byrokratických procesov.

Akej téme si sa venovala? Prečo si si ju vybrala?

Skala toho, čo je potrebne zlepšiť je obrovská a v súvislosti s OSN sa často venuje pozornosť hlavne znevýhodneným skupinám. Popri cestovaní kade tade ma však vždy pri návratoch na Slovensko hlavne mrzelo to, že tu aj ten potenciál, čo máme, tak sa nevyužíva. A ako sa tými možnosťami mrhá, hlavne kopa mladých si necháva si utiecť poklad pomedzi prsty. Tak som sa zamerala na potenciál mladých a to, ako sú zle nastavené očakávania od mladých ľudí. Výchova k zodpovednosti a aktivite musí byť totiž postupne odmalička- a popri úlohách, ktoré dostávame sa postupne dostaneme k väčším úspechom a prínosom pre okolie.

Vo svojej reči spomínaš napríklad bežca, čo sa ti najviac zapísalo do pamäte z NY?

Najviac sa mi zapísal do pamäte asi New York ako taký- architektúra, ľudia, ruch- a taký ten typický pocit, keď ráno utekám Manhattanom na nejaký meeting.

Čo ti skúsenosť dala?

Veľa (smiech). Najinšpiratívnejšie boli určite kontakty a stretnutia s kopou jedinečných (nielen) mladých ľudí, ktorých som počas tohto roka stretla, počas prednášok a rôznych podujatí. Samotný nadhľad do sveta OSN je nenahraditeľný! Čo ma táto rola naučila je však hlavne to pravidlo 3A, ktoré som spomínala aj prejave: Analyze. Adapt. Apply. Či už v rámci problémov medzinárodných otázok, či malej prednášky pre študentské publikum. Kľúčom je analýza situácie a až potom môžeme začať s návrhmi riešení.

Si s niekým z delegátov ešte v kontakte?

Áno, viacerí sme v kontakte. Je to síce vtipne povedať takto skoro, no veľakrát pri spoločných záujmoch vedia vzniknúť vzťahy na cely život.

Aký vplyv či výsledok má podľa teba takéto stretnutie mladých delegátov a delegátiek? Ako pri všetkom, vplyv závisí hlavne od daných ľudí. Veľakrát som mala na Valnom zhromaždení dojem, že veľa vecí by mohlo byť spravených lepšie, napríklad aj štýl prejavov. Avšak samotný fakt, že medzi skutočných diplomatov dali prezentovať aj nás mládežníckych bol úplne skvelý. Zakaždým totiž vidno obrovskú energiu, ktorou by sme my chceli meniť svet. Bola to veľká inšpirácia pre nás a dúfam, že aj pre nich.

Čo by si odporučila budúcim delegátom/tkam? Byt otvorený. Myslieť „out of the box“- hľadať možnosti aj keď sa zvyšok vzdá. A myslieť kriticky- voči ostatným aj voči sebe.

Čo rada robíš vo voľnom čase ? V poslednej dobe veľa voľného času nie je, keďže si ho väčšinou vyplním rôznymi aktivitami- raz je to organizácia rôznych akcií a podujatí pre moju univerzitu, či okolie, a tento rok mi to vypĺňa napríklad Kolégium a Mládežnícky delegát. Rada však robím niečo, čo viem, že má hlbší zmysel a šíri dobré myšlienky. A v takom, že úplne voľnom čase doma rada pomáham v záhrade, je to neskutočne upokojujúce. A v Dánsku rada bicyklujem, ideme sa prejsť k fjordu na západ slnka napríklad.

Program Mladí OSN

Každoročne má jeden mladý človek zo Slovenska príležitosť zažiť svet vysokej diplomacie a stať sa súčasťou medzinárodného programu Mladí OSN. Je to príležitosť hovoriť nahlas o veciach, ktoré ťa zaujímajú alebo trápia, v pléne OSN.

Podmienkou programu je vek 18–24 rokov, dobrá znalosť angličtiny, záujem o veci verejné – teda zamestnanosť, ekológiu, rodovú rovnosť, vzdelávanie, čokoľvek, čo sa týka mladých ľudí a spoločnosti.

Ak ťa vyberú, čakajú ťa mesiace príprav na Valné zhromaždenie OSN, ktoré sa koná vždy v októbri daného roku. Tam, v rámci tretieho výboru, budete spolu s mladými ľuďmi z celého sveta hovoriť z pozície mládežníckych delegátov o aktuálnych problémoch svojich krajín a vaše nazeranie na tému.

Program Mladí OSN (Youth UN delegate) beží na Slovensku už siedmy rok. Organizátor programu je Rada mládeže Slovenska.

Viac informácií hľadaj na webovej stránke projektu http://www.mladez.sk/mladiosn/

Alebo sa pýtaj mailom na katarina.mrazkova@mladez.sk

student24/Anna Lukčová

Milena Dudášová: Zobuďte talent v mladých ľuďoch!
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM