Martin Károly Od Vás

Minister Čaplovič na výjazde v Štiavnických Baniach: Takto zápolil s orlom :)

Aj keď sme už o návšteve Základnej školy a Materskej školy M. Hella v Štiavnických Baniach písali, minister školstva Dušan Čaplovič a jeho láska k sokoliarstvu nás zaujala na toľko, že k nej dnes pripájame aj fotografie a reakcie šéfa rezortu.

Ilustračný obrázok k článku Minister Čaplovič na výjazde v Štiavnických Baniach: Takto zápolil s orlom :)
Foto: Jaroslav Dodok

„Zaujal ma najmä vzťah školy k prírode a osobitne jej atypický predmet, ktorý majú ako jediná školy na svete – Sokoliarstvo, poľovníctvo a lesníctvo,“ povedal minister počas prehliadky školy.

Obľúbená dedinská škola

K návšteve ho podnietil aj samotný riaditeľ školy, ktorý z vlastných peňazí zakúpil autobus, ktorým do vidieckej školy vozí deti z okresnej Banskej Štiavnice.

„Našu základnú školu navštevuje 108 žiakov a materskú školu ďalších 42, pričom až 26 žiakov dochádza z Banskej Štiavnice. Sme v podstate takou slovenskou raritou, keď v podstate nie deti z dedín chodia do školy do mesta, ale naopak, z mesta prichádzajú do školy do dediny,“ uviedol pre TASR riaditeľ školy Pavel Michal.

Žiaci, ktorí absolvujú na základnej škole v Š. Baniach tento ojedinelý odbor, potom pokračujú na stredných školách s lesníckym zameraním, kde už podobné obory vyučujú. Okrem toho sa žiaci venujú aj canisterapii (terapii pomocou psov) a avesterapii (terapii pomocou vtákov).

Vzor pre ostatných?

Podľa Čaploviča takáto škola môže byť inšpiráciou aj pre iné vzdelávacie inštitúcie, ktoré chcú prilákať žiakov z iných obcí či regiónov svojimi netradičnými predmetmi či originálnou výučbou. „Na Slovensku je viacero takýchto mikroregiónov, kde by sme mohli podobnú formu vzdelávania uplatniť a v rámci školských vzdelávacích programov aj podporiť,“ pripomenul.

Minister ešte pred návštevou Š. Baní zavítal na Súkromnú strednú umeleckú školu v Hodruši Hámroch, kde sa stretol s pedagogickým zborom a maturantmi, ktorí počas tohto týždňa skladajú svoju skúšku dospelosti.

Foto/www.minedu.sk Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie