Jaroslav Dodok Rôzne

Na školách nebudú tri hodiny telesnej výchovy

Školáci zrejme nebudú mať od budúceho školského roka povinné tri hodiny telesnej výchovy. Minister školstva Dušan Čaplovič žiada predsedu vlády o zrušenie uznesenia ku Koncepcii rozvoja pohybových aktivít detí a mládeže z dielne exministra Eugena Jur

**„Opatrenie bolo podľa nášho názoru nesplniteľné a dokonca tento zámer nebol zohľadnený v rozpočte rezortu na roky 2012 – 2015,“ **zdôvodnil hovorca ministerstva Michal Kaliňák. Školy by podľa neho zmenu nezvládli ani kapacitne. Bývalý minister Jurzyca naopak argumentuje tým, že tri hodiny telesnej sa mali zavádzať postupne, od budúceho školského roka by sa podľa neho týkali len žiakov prvého stupňa, následne by sa opatrenie vyhodnotilo.

Delenie telesnej na chlapčenskú a dievčenskú robí problémy[/size][/co­lor]

** „V takom prípade by náklady na zavedenie boli blízke nule, boli by veľmi nízke,“ povedal. Pripúšťa, že pre vyššie stupne, kde sa triedy počas telesnej delia na chlapčenskú a dievčenskú skupinu, by opatrenie znamenalo vyššie náklady. „Chceli sme to zavádzať postupne, neponáhľať sa. Som presvedčený, že by sa deti rozpohybovali aj z tohto dôvodu a že by to bolo veľmi lacné,“** dodal Jurzyca.

Koncepcia z dielne bývalého vedenia mala do škôl priniesť zážitkové formy vyučovania telesnej ako zumba či aerobik.** „Aj keď bude uznesenie ku Koncepcii rozvoja pohybových aktivít detí a mládeže zrušené, jej podstatná časť bude súčasťou pripravovanej štátnej politiky v oblasti športu, ktorú predkladá ministerstvo školstva na rokovanie vlády SR v decembri 2012,“ **predstavil Kaliňák s tým, že rezort má záujem podporovať pohybové aktivity, no tie musia byť postavené na reálnych možnostiach, a to tak finančných, ako aj kapacitných.

Školy majú možnosť pridať hodiny telocviku[/si­ze][/color]

V súčasnosti majú školy možnosť rozšíriť počet hodín telocviku.** „V piatej, aj v šiestej triede máme posilnenú telesnú výchovu na tri hodiny,“ uviedla riaditeľka Základnej školy Pri kríži v bratislavskej Dúbravke Iveta Mikšíková. Dodáva však, že keď posilní hodiny telesnej, znížia sa dotácie hodín iných predmetov, na čo sa potom učitelia sťažujú, lebo nestíhajú prebrať učivo. „My máme 560 žiakov, neviem si predstaviť, keby všade boli tri hodiny telesnej, nemáme ich kde učiť,“** doplnila riaditeľka. Na druhej strane si myslí, že pohybovú výchovu treba rozšíriť, pretože deti sa hýbu málo a onedlho sa to podľa nej odzrkadlí na ich zdraví.

SÚVISIACE ČLÁNKY: [link=http://www­.student24.sk/clan­ky?extend.127379_Ho­diny-telocviku-atraktivnejsie?-]Budú hodiny telocviku atraktívnejši­e?[/link] [link=http://www­.student24.sk/clan­ky?extend.128094_Mno­hi-stredoskolaci-su-obezni,–vela-fajcia-a-malo-sportuju]Mnohí stredoškoláci sú obézni, veľa fajčia a málo športujú[/link]

student24/tasr foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM