Jaroslav Dodok Rozhovor

Na toto nezabudnem: 10 mesiacov v USA očami študentky

Mnohí z nás určite poznáte tých zopár šťastných, ktorým sa podarilo odísť študovať na jeden rok za veľkú mláku. Čo od toho očakávať a či sa vôbec do toho púšťať o tom vás presvedčí Barča, ktorá prežila 10 uplynulých mesiacov v stredoamerickom Kansas

Ilustračný obrázok k článku Na toto nezabudnem: 10 mesiacov v USA očami študentky
Foto: Jaroslav Dodok

Aké boli tvoje pocity pred odchodom do USA, mala si nejaké obavy? Veľmi som sa tešila a už od začiatku som mala z celého roku vysoké očakávania. Najviac som sa obávala umiestnenia a rodiny, takže v podstate všetkého… Veľmi som sa bála že si nesadnem s rodinou alebo že pôjdem do nejakého zapadákova v Kansase, kde som nakoniec aj skončila a musím povedať, že mi nikde na svete ešte nebolo lepšie.

Ako na teba zapôsobil Kansas? Prvá vec ktorá ma napadla keď som tam prišla bolo: Panebože, ako sa z tadiaľto dostať preč. Ale len čo som sa dostala do môjho domu a keď mi ukázali školu, úplne všetky obavy sa stratili a ja som vedela že sa práve začína úžasná kapitola v mojom živote. Ľudia boli naozaj veľmi prajní a milí, podporujú ťa vo všetkom čo robíš. Kansas jednoducho navždy ostane veľmi hlboko v mojom srdci.

V čom sa odlišuje americké školstvo od toho nášho? Americké školstvo sa od našeho odlišuje úplne všetkým. V prvom rade máš neskutočné možnosti výberu. Musíš si vybrať povinné hodiny ako sú matematika, biológia alebo chémia, US History a angličtinu, ale popri tom si môžeš vybrať aj zábavné predmety ako napríklad spev, zbor, výtvarnú či hru na gitaru. Delí sa to na rôzne bloky doobeda a poobede.

Nielen že ťa vzdelávajú, ale aj sa snažia aby si do školy chodil rád. Taktiež máš hodiny spojené so žiakmi z iných ročníkov a každú hodinu máš s úplne inými ľudmi. Podľa mňa je to vynikajúci nápad pretože týmto spôsobom sa staneš priateľom so všetkými ľuďmi a nerobíte medzi sebou rozdiely. No a po vyučovaní väčšina študentov športuje.

Ako ti šla komunikácia po anglicky, máš nejaké vtipné príhody (nedorozumienia)? Ja som s angličtinou nikdy nemala veľký problém. Nebolo im vôbec ťažké rozumieť, ale oveľa ťažšie bolo hovoriť. Avšak všetci boli naozaj milí a veľmi ma podporovali v tom čo som robila a snažili sa mi s mojou výslovnosťou pomôcť. Naozaj vtipné im prišlo slovo tri (three) a to mi tiež povedali, že ho vyslovujem strašne zle. Raz na telesnej, keď som počítala tak nastalo hrobové ticho v miestnosti len aby bolo počuť moje three ;)

Určite škola organizovala mnoho mimoškolských podujatí, u nás poznáme prom (školský ples) zažila si aj nejaké iné? Jasné prom a veľa školských tancov. Organizoval sa aj tzv. SPIRIT WEEK. Celý týžden ste sa obliekali podľa tém ako napríklad, white out, retro, plad, tie-die, country, antic greece a veľa daľších. Každý deň si sa obliekol podľa témy a v piatok bol vždy veľký zápas a po zápase tanec do polnoci. Nebol povolený žiaden alkohol, dostali sme tam vždy pizzu, cookies a džús. No a samozrejma športy, čo je samo o sebe neskutočne veľká kategória…

Bola to skúsenosť, ktorá sa nedá opísať poriadne slovami. Užívam si život oveľa viacej a snažím sa zameriavať na dobré veci a nie na zlé. Do Ameriky sa ešte určite vrátim, hádam na vysokú školu.

Mali Američania aspoň potuchy kde je Slovensko? Američania sú neskutočne patriotický a zameraný na seba. Vidieť to aj v ich vedomostiach o svete. Vačšina ľudí si myslela že sme stále Česko-slovensko. Neboli úplne hlúpi, to nevravím, bolo tam mnoho inteligentných študentov, ale boli tam aj takí čo teda toho veľa nevedeli. Mysleli si napríklad, že nemáme elektriku a keď som im ukázala môj dom povedali o mne, že som asi neskutočne bohatá a aj z toho vzniklo veľa vtipov (smiech)

Ako si sa stravovala, len fastfood? Strava je neskutočne nezdravá. Ani neviem či treba k tomu viacej komentárov. Ja obdivujem, že cez to všetko tam majú toľko chudých ľudí. Ale na druhej strane aj športujú oveľa viac ako ľudia v európe.

Zažila si dating (randenie) ako z filmov? Randenie som zažila, tá mentalita je teda úplne iná ako u nás! Chalani sú v amerike naozaj pozorní a neskutoční gentlemani. Vždy keď som šla s niekým von zastavili sa najprv u rodičov a opýtali sa či môžem ísť. Chodili sme do kina a na bowling, alebo na go-carts a na večeru… také správanie je u nás veľká rarita!

Čo ti tento pobyt dal, resp.plánuješ sa vrátiť späť ? Rok v amerike mi dal toho nekutočne veľa a ešte viac. Dal mi nespočetné množstvo zážitkov, veľa kamarátov a jednu osudovú lásku. Dal mi čas, čas na to aby som si uvedomila čo som zanechala na Slovensku a k čomu sa vraciam. Skúsenosť, ktorá mi otvorila oči a po desiatich mesiacoch musím povedať, že už nie som ten istý človek ako som bývala. Užívam si život oveľa viacej a snažím sa zameriavať na dobré veci a nie na zlé.Do Ameriky sa ešte určite vrátim, hádam na vysokú školu. Držte mi palce!

student24/Paula Lopušníková

skola
7
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM