Na výstave Mladý tvorca sa prezentuje rekordných 122 škôl

Rekordný počet 122 škôl sa prezentuje na jubilejnom 20. ročníku výstavy Mladý tvorca, ktorá sa dnes začala na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

Jaroslav Dodok

Výstava je celoštátnou prezentáciou výrobkov žiakov stredných odborných škôl, stredísk praktického vyučovania a partnerských škôl z Českej republiky a Maďarska. Hlavným organizátorom výstavy je Ministerstvo hospodárstva SR.

** „Výstavu sa nám darí udržiavať napriek zložitým ekonomickým podmienkam a pretrvávajúcej racionalizácii siete stredných odborných škôl. Jednotlivé školy cítia potrebu prezentovať svoje výsledky, čo sa odzrkadľuje aj v tohtoročnej účasti,“** uviedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

[blockquote]Ab­solventi škôl sa podľa jeho slov už v krátkom čase zaradia do pracovného procesu a budú rozhodovať o ekonomickom postavení Slovenska v Európskej únii.// „Vieme, že sa prehlbuje nesúlad medzi potrebami trhu práce a štruktúrou absolventov stredných škôl. Signalizujú to zamestnávatelia a svedčia o tom aj štatistiky nezamestnanosti absolventov,“// konštatoval.[/bloc­kquote]

Aj z tohto dôvodu vyhlásilo ministerstvo novú súťaž rezortu hospodárstva o najlepšiu spoluprácu strednej odbornej školy so zamestnávateľskou sférou pri príprave žiakov na budúce povolanie, do ktorej sa prihlásilo 18 škôl.

Na výstave v Nitre predstavujú školy svoje výrobky v oblasti strojárstva, elektrotechniky a energetiky, drevospracujúcej výroby, odevov z tkanín, pletenín, obuvi a koženej galantérie, farmácie a chemickej výroby, sklárstva, polygrafie a papiernictva i umelecko-dizajnového spracovania výrobkov remeselnej výroby.

Nechýba ani zastúpenie gastronómie, cukrárenských a pekárenských výrobkov. Pútavou atrakciou výstavy je poskytovanie kaderníckych a kozmetických služieb. Najvýznamnejšou súčasťou podujatia je súťaž Top výrobok, určená pre žiakov a Cena za inováciu a technickú tvorivosť, určená pre pedagogických pracovníkov.

Zdroj: TASR Foto: internet

Tento článok nie je možné komentovať.