Jaroslav Dodok Rôzne Rôzne

Najmladší IT odborník sveta má len osem rokov

Shafay Thobani sa stal najmladším človekom, ktorý získal profesionálny certifikát amerického softvérového gigantu Microsoft. Pakistanský talent, ktorý pravidelne pomáha otcovi s programovaním, má pritom len osem rokov.

Ilustračný obrázok k článku Najmladší IT odborník sveta má len osem rokov
Foto: Jaroslav Dodok

Shafay Thobani nedávno úspešne absolvoval odborné vzdelanie amerického softvérového gigantu Microsoft, vďaka ktorému sa oficiálne zaradil medzi softvérových expertov. Chlapec z Pakistanu vzbudil vo svete veľký záujem – úspešný programátor totiž len pred mesiacom oslávil osem rokov. Na záverečných skúškach získal 910 bodov z 1000 a v krajine si okamžite vyslúžil titul „zázračného dieťaťa IT sveta“. Shafay bol pri získaní osvedčenia o rok mladší ako Arfa Karím Randhaváová, ďalší talent z Pakistanu a zároveň najmladšia zamestnankyňa Microsoftu, ktorá však v januári ako 16-ročná zomrela na infarkt vyvolaný epileptickým záchvatom.

„Shafay sa začal venovať počítačom asi ako štvorročný,“ uviedol jeho otec Shah, ktorý už 25 rokov pracuje v oblasti informačných technológií a hľadá riešenia pre sieťové systémy. „Pravidelne sa vrhal na môj notebook, keď som sa po práci vrátil z kancelárie. Krátko na to sme mu museli kúpiť vlastný. Začal sa oň zaujímať omnoho viac ako o ktorúkoľvek hračku, vôbec sme ho k tomu nenútili,“ vysvetlil programátor.

Po tom, ako Shafay nastúpil do školy, ho rodičia podporili v jeho záľubách a prihlásili ho na skúšobný týždeň štúdia v odbore programovania. Chlapcovi sa štúdium, ktoré z neho mohlo urobiť certifikovaného odborníka pre softvér Microsoft páčilo, a tak v ňom pokračoval. Denne trávi pri počítači štyri až päť hodín. „Po škole chodievam za mojím otcom do firmy a posadím sa za počítač. Pred tým ešte vždy preberieme, čo treba urobiť,“ vysvetlil malý školák. Okrem počítačov sa však rád venuje aj plávaniu, hráva futbal, alebo jazdí na kolieskových korčuliach. Keď sa však rozhovorí o svojej najväčšej záľube, laici zrazu prestávajú rozumieť.

„Shafay sa narodil v roku 2004 – teda v tom istom čase, ako počítačový talent Arfa Karím ukončila štúdium a ako deväťročná sa stala odborníčkou pre Microsoft. Vždy sme to považovali za dobré znamenie,“ uviedol Shafayov otec. Lekári údajne pri testoch zistili, že časť mozgu, ktorá je zodpovedná za logiku a riešenie matematických úloh, je u malého chlapca rozvinutá až šesťnásobne viac ako je bežné.

Shafayov deň pritom vyzerá podobne ako u iných detí. „Ide do školy, urobí si úlohy, hrá sa – vo voľnom čase však radšej programuje,“ uviedol Shah. A ako reagujú zákazníci, keď im predstavia ich osemročného odborníka? „Často sú prekvapení, ale potom ich to zaujme. Pýtajú sa ma veľa otázok a ja sa pýtam tiež,“ prezradil školák, ktorý má jeden nesplnený sen. „Chcel by som sa stretnúť s Billom Gatesom,“ dodal pakistanský talent.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM