Najočakávanejšie filmy roka 2013: Star Trek, Hobbit, ale aj Vo štvorici po opici

Prinášame vám pokračovanie prehľadu toho najzaujímavejšieho, na čo sa môžete tešiť v kinách v novom roku. V jeho prvej časti sme vás informovali o premiérach naplánovaných na prvé štyri mesiace nového roka. Dnes vám predstavíme ďalšie filmové trháky, ktoré nesmiete prehliadnuť.

Jaroslav Dodok
Ilustračný obrázok k článku Najočakávanejšie filmy roka 2013: Star Trek, Hobbit, ale aj Vo štvorici po opici
Foto: Jaroslav Dodok

Začíname pritom prevažne snímkami, ktoré už v USA i Veľkej Británii uviedli, no v slovenských kinách ste ich ešte vidieť nemohli. Práve nimi sa totiž filmový rok na Slovensku začne, skôr ako sa dostaneme k „letným blockbusterom“.

Iron Man 3 – 2. mája 2013

V očakávanom treťom filme o svojráznom multimilionárovi, technickom géniovi a playboyovi v jednej osobe Tonym Starkovi (Robert Downey Jr.) a jeho alter egu Iron Manovi, čelí superhrdina nepriateľovi, ktorého dosah nemá hraníc.

Keď rukou nepriateľa príde o všetko, čo si v živote váži, vydá sa Stark na cestu s cieľom nájsť toho, kto je zodpovedný za jeho utrpenie. Na každom kroku musí preukázať svoje odhodlanie a silu vôle, pričom sa bude musieť zaobísť bez svojich geniálnych vynálezov a spoľahnúť sa len na svoj rozum a inštinkty.

Fanúšikom marvelovského hrdinu sa už v prvom traileri predstavil jeho protivník Mandarin, ktorého si zahral Ben Kingsley. Robert Downey Jr. by mal v novej snímke okrem Mandarina bojovať aj proti Aldrichovi Killianovi (Guy Pearce) a Ericovi Savinovi alias kyborgovi Coldbloodovi (James Badge Dale).

Spolu s nimi sa v akčnom sci-fi objavia aj Don Cheadle ako James ‚Rhodey‘ Rhodes, Gwyneth Paltrow ako Starkova asistentka a láska Pepper Potts a tiež Rebecca Hall, Ashley Hamilton, Stephanie Szostak, či režisér prvých dvoch filmov Jon Favreau.

Veľký Gatsby – 16. mája 2013

Vo filme, ktorý podľa známeho románu Veľký Gatsby (1925) F. Scotta Fitzgeralda, nakrútil režisér Baz Luhrmann, účinkujú Leonardo DiCaprio ako Jay Gatsby, Carey Mulligan ako Daisy Buchanan a Tobey Maguire ako Nick Carraway.

Americká premiéra snímky bola pôvodne naplánovaná na 25. decembra 2012, no v auguste štúdio Warner Bros. oznámilo svoje rozhodnutie posunúť dátum premiéry až na máj 2013.

Vo filme nakrútenom v 3D formáte účinkujú aj Joel Edgerton, Isla Fisher, Gemma Ward, Jason Clarke, Amitabh Bachchan alebo Elizabeth Debicki.

The Fast and the Furious 6 – 23. mája 2013

Obľúbená akčná séria, ktorá po dvoch menej vydarených snímkach z rokov 2003 a 2006 akoby nabrala druhý dych s návratom hviezd prvého filmu z roku 2001, sa koncom mája znovu vráti na filmové plátna.

V šiestom filme sa znovu objavia Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, ale i Michelle Rodriguez, ktorá v „päťke“ chýbala. Okrem nich sa môžu diváci a diváčky tešiť na Dwaynea Johnsona, Lukea Evansa, Tyresea Gibsona, Chrisa „Ludacrisa“ Bridgesa, Gal Gadot a ďalších.

Réžiu vzal už po štvrtý raz do rúk Justin Lin, ktorý sa tiež znovu spoľahol na scenáristu Chrisa Morgana. Príbeh neohrozených akčných hrdinov by mal pritom pokračovať aj siedmym filmom.

Vo štvorici po opici 3 – 30. mája 2013

V dvoch filmoch Vo štvorici po opici (2009, 2011) sa partia kamarátov krátko pred svadbou jedného z nich zobudí so silnou opicou. Zisťujú, že si z ich nočnej párty nič nepamätajú a viaceré okolnosti ich prinútia vydať sa po svojich stopách a prísť na to, čo všetko sa vlastne stalo. Tretí a zároveň posledný film bude úplne iný a už nedodrží zaužívanú štruktúru.

Americký režisér Todd Phillips nedávno prezradil, že tentoraz sa film zameria na postavu Alana, ktorú stvárnil Zach Galifianakis. „Vo štvorici po opici 3 je Alanov príbeh. Bude sa snažiť vyrovnať so životnou krízou po smrti otca a jeho priatelia sú všetko, čo má,“ povedal 41-ročný filmár.

Kamaráti v podaní Bradleyho Coopera, Eda Helmsa a Justina Barthu sa budú snažiť pomôcť mu dostať sa z psychiatrickej liečebne. Ich príbeh sa vráti tam, kde sa aj začal – do Las Vegas. „To však bude len jednou z ich zastávok,“ uviedol Phillips.

Do slovenských kín by sa mal film dostať týždeň po plánovanej americkej premiére.

Star Trek: Do temnoty – 6. júna 2013

Očakávané pokračovanie úspešného reštartu kultovej filmovej sci-fi série by sa malo do slovenských kín dostať tri týždne po americkej premiére, ktorá je naplánovaná na 17. mája 2013.

O scenár snímky v réžii J. J. Abramsa sa postarali Roberto Orci, Alex Kurtzman a Damon Lindelof. Rovnaký tím pracoval aj na filme z roku 2009 s tým, že posledný menovaný sa na ňom podieľal iba ako producent.

Svoje úlohy z filmu, ktorý legendárne sci-fi preniesol do nového tisícročia, si zopakovali Chris Pine (Kirk), Zachary Quinto (Spock), Karl Urban (Bones), Zoe Saldana (Uhura), Anton Yelchin (Chekov), Simon Pegg (Scotty) a John Cho (Hikaru Sulu).

V snímke, ktorá je celkovo dvanástym filmom zo série Star Trek, si zahrali aj Alice Eve (Dr. Carol Marcus) a Benedict Cumberbatch (John Harrison).

Príšerky, s.r.o.: Univerzita – 20. júna 2013

V roku 2001 štúdiá Pixar celý svet očarili animovaným filmom Monsters, a.s. o nerozlučnej dvojici „príšeriek“ Mikeovi Wazowskom a Jamesovi P. „Sulleym“ Sullivanovi.

V prequeli režiséra Dana Scanlona však diváci a diváčky uvidia, že títo najlepší priatelia sa kedysi, počas štúdia na strašidelnej univerzite, nemohli vystáť.

The Wolverine – 25. júla 2013

Fanúšikovia marvelovských X-Menov sa v lete dočkajú filmu The Wolverine. V snímke, o ktorej sa hovorí už od roku 2009, kedy sa do kín dostal film X-Men Origins: Wolverine, sa „mutant Logan, večný bojovník a outsider, ocitne v Japonsku. Tam sa oceľ samurajov skríži s adamantiovými pazúrmi a Logan narazí na záhadnú osobu z jeho minulosti vo veľkolepom boji, ktorý ho navždy zmení“, uvádza spoločnosť 20th Century Fox.

Na scenári snímky v réžii Jamesa Mangolda sa spolu s režisérom podieľali Christopher McQuarrie, Scott Frank a Mark Bomback. Príbeh je inšpirovaný limitovanou komiksovou sériou o Wolverinovi z roku 1982. Titulnú rolu si už šiesty raz (vrátane camea vo filme X-Men: Prvá trieda z roku 2011) zopakuje Hugh Jackman.

The Hobbit: The Desolation of Smaug – 12. decembra 2013

Druhá časť veľkolepej trojdielnej adaptácie knihy Hobit (1937) J. R. R. Tolkiena v réžii Petra Jacksona bude sledovať pokračovanie výpravy hobita Bilba, čarodejníka Gandalfa a trinástich trpaslíkov na čele s legendárnym bojovníkom Thorinom Oakenshieldom po tom, ako sme ich opustili v závere snímky Hobit: Neočakávaná cesta (2012).

Dobrodružné fantasy vyvrcholí tretím filmom s názvom Hobit: Cesta tam a späť, ktorý by sa mal do kín dostať v júli 2014.

Trojica prequelov Jacksonovej trilógie Pán prsteňov (2001, 2002 a 2003) sleduje dobrodružstvá hobita Bilba, ktorého stvárňuje Martin Freeman, na výprave s cieľom znovu získať Erebor – stratené kráľovstvo trpaslíkov v Osamotenej hore.

Svoje úlohy z Pána prsteňov si v novej trilógii zopakovali Ian Holm ako starší Bilbo, Ian McKellen ako Gandalf, Cate Blanchett ako elfka Galadriel, Orlando Bloom ako elf Legolas, Elijah Wood ako Frodo, Andy Serkis ako Glum, Christopher Lee ako Saruman či Hugo Weaving ako elf Elrond.

Prvý diel prehľadu najočakávanejších filmov roku 2013 nájdete TU!

Zdroj: Webnoviny.sk