Jaroslav Dodok Rôzne

Nemec dokončil vysokú školu 40 rokov po prvom zápise

Werner Kahmann po štyroch dekádach štúdia, 86 zložených skúškach a 360 semestroch v škole konečne drží v rukách vysokoškolský diplom s titulom inžinier.

Ilustračný obrázok k článku Nemec dokončil vysokú školu 40 rokov po prvom zápise
Foto: Jaroslav Dodok

Werner Kahmann, 61-ročný rodák zo spolkovej republiky Severné Porýnie-Vestfálsko, bol takmer celý svoj život študentom. Po 63 semestroch štúdia na Kolínskej univerzite má konečne v rukách diplom aj titul inžiniera.

Do štúdia aplikovaných vied sa Nemec pustil ešte v roku 1973, o 40 rokov neskôr ho úspešne dokončil. „Zložil som spolu 68 skúšok, aj keď som musel robiť len 35,“ uviedol Kahmann. Za dôvod svojho nekonečného štúdia označil zlú adresu. „Keby som sa presťahoval do Kolína, štúdium by som jednoducho dokončil. Ale v Siegburgu som mal svoj futbalový zväz, kolkársky tím a aj vtedajšiu priateľku, takže som neustále pendloval.“

Imatrikulácie absolvoval Kahmann spolu trikrát. Najprv prerušil štúdium kvôli zlomenej nohe. Potom sa opäť prihlásil, ale po narodení dcéry v roku 1984 štúdium znova prerušil. V roku 2004 boli v Nemecku zavedené poplatky za štúdium, a tak sa Nemec odhlásil po tretí raz. Keď poplatky v roku 2011 zrušili, bol naspäť na univerzite a o rok neskôr školské lavice opustil naposledy – tentokrát už s titulom.

„Od budúceho týždňa už musím znovu platiť za hromadnú dopravu. V ZOO si musím platiť celý lístok – to je nevýhoda ukončenia štúdia,“smeje sa Kahmann.

Skutočnosť, že titul získal až teraz, mu však nebránila v tom, aby už od roku 1978 pracoval vo svojom obore. „Pracoval som ako inžinier a technický kreslič. Aj keď som nemal titul, pracoval som na vlastnú päsť – vtedy sa to dalo,“ uviedol úspešný absolvent.

Po štyroch dekádach štúdia, 86 zložených skúškach a 360 semestroch v škole je Kahnmann inžinierom a svojim deťom radí, aby určite nešli v jeho stopách.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM