Jaroslav Dodok Rôzne

O život tigrov sibírskych sa starajú dobrovoľníci

Senec – mesto, pri ktorom si väčšina z nás predstaví aquapark, ale málokto vie, že len pár kilometrov od Senca, neďaleko Kostolnej pri Dunaji sa nachádza zaujímavosť celkom iného rázu – Oáza sibírskeho tigra.

V oáze sa nachádza 24 zvierat – najväčšie zastúpenie má tiger sibírsky-ussurijský, najväčšia mačkovitá šelma a tretia najväčšia suchozemská šelma, ktorá je na pokraji vyhynutie a vo voľnej prírode dožívajú poslední jedinci. Tigre reagujú na oslovenie a nájdete medzi nimi Shakiru, Markízu, Sofiu, Samka a mnohých iných.

[size=14][color=#cc0000]­Poznajú akú náladu šelmy majú[/color][/size]

[blockquote]„Samka poznám od narodenia, toho sa nebojím“, hovorí Michaela, jedna z dobrovoľníčok, ktorá pomáha pri starostlivosti o zvieratá. Na tigroch sa podobne ako aj na iných živočíchoch dá odhadnúť nálada podľa ich správania. Možno aj to je dôvod, prečo dobrovoľníci nemali zatiaľ žiadne ťažšie zranenie aj keď sa so šelmami často hrajú. [/blockquote] Domáci tigrí obyvatelia sa o miesto delia spolu s tiež prítomnými levmi. O celú oázu sa stará 8 až 10 dobrovoľníkov, ktorí fungujú vďaka dobrovoľníckym príspevkom. A prevádzka tejto oázy nie je jednoduchá, keď len spotreba mäsa pre mačkovité šelmy predstavuje 200 kg na deň!

Oáza funguje od roku 1999, samotná nadácia už 25 rokov. Manažérkou projektu je Yveta Iršová. Nachádza sa na voľnom priestranstve s rozlohou pol hektára, kde sú zvieratá umiestnené v ich prirodzenom prostredí, bez stiesnených klietok a malých výbehov.** „Najlepšie im je v zime, v lete sú schovaní“**, dopĺňa Michaela.

[size=14][color=#cc0000]­Na krok od tigra[/color][/si­ze]

[blockquote]Veď hustou srsťou a tukom sú obdarené práve pre ich pôvodné prostredie – ich domovom je východná Ázia. V lete im na osvieženie slúži bazénik s pravidelne cirkulujúcou vodou, alebo sa skryjú pod jeden z mnohých prístreškov. Návštevníci majú možnosť pozrieť sa na šelmy aj bez drôtenej zábrany – k dispozícii je vyvýšená vyhliadka. [/blockquote]

[size=14][color=#cc0000]­Adoptujte si tigra sibírskeho[/co­lor][/size]

Nadáciu môžete podporiť finančnými príspevkami, adopciou tigra, poskytnutím potrebného materiálu ako je drevo, železo a pod. alebo len svojím časom, ktorý venujete pomoci v oáze. Oáza je otvorená cez víkendy a sviatky počas roka a každý deň v období letných prázdnin.

Tiger sibírsky-ussurijský sa nachádza na zozname ohrozených druhov zvierat. Hlavným cieľom projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tohto druhu pred vyhubením a zabezpečenie jej ďalšej existencie. Tigra baltského, jávskeho a kaspického sa už, bohužiaľ, zachrániť nepodarilo. Hlavná príčina vyhubenia tigrov je v ľudských radoch či už vo forme pytliačenia alebo zabíjania tigrov pre mystiku a liečiteľstvo. Niektorí ľudia pripisujú častiam tigrieho tela magické vlastnosti, napr. v Číne je zaužívané, že tigrie kosti pomáhajú proti reumatizmu, fúzy proti bolesti zubov, nosy proti epilepsii a podobne.

student24/tasr ilustračné foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM