OBRAZOM: Paradajková vojna v Španielsku

Desaťtisíce ľudí sa zišlo v španielskej dedine Bunol pri Valencii na tradičnej paradajkovej bitke, ktorá je známa pod názvom La Tomatina.

Jaroslav Dodok Zábava
Jaroslav Dodok Zábava

OBRAZOM: Paradajková vojna v Španielsku

Desaťtisíce ľudí sa zišlo v španielskej dedine Bunol pri Valencii na tradičnej paradajkovej bitke, ktorá je známa pod názvom La Tomatina.

Na 67. ročníku sa ako munícia používalo takmer 120 ton zrelých paradajok. Niektorí „bojovníci“ sa na túto akciu vyzbrojili nepremokavými plášťami, iní používali plavecké okuliare. Domáci sa z balkónov prizerali tomu, ako sa ulica pod nimi mení na „veľkú paradajkovú mláku“.

Podľa odhadov sa tohtoročnej bitky zúčastnilo 40-tisíc nadšencov netradičnej zábavy. „Organizátori priviezli paradajky na piatich autách. Je to šialené. Som tu už tretí rok. Nemôžem ani poriadne hádzať,“ povedal jeden z bojovníkov, ktorý sa predstavil ako Angel.

„Je to bitka bláznivých ľudí, z ktorých všetci dostanú zásah, ale nikto sa nezraní,“ opísal La Tomatinu ďalší bojovník Nestor. Narozdiel od predchádzajúcich ročníkov však Nestor sleduje súboje iba z balkóna a ľudí kropí vodou z hadice. V dave „červených“ bojovníkov sa o chvíľu ozve euforický výkrik japonského turistu: „Nech žije Tomatina!“.

Dedinka Bunol leží približne 40 kilometrov severne od Valencie, tretieho najväčšieho mesta Španielska. Radnica očakáva, že festival prinesie do obecnej kasy 300-tisíc eur a pomôže regiónu, ktorý sa zmieta v recesii.

Ako sa tento zaujímavý zvyk zakorenil v Španielsku, nie je celkom jasné. Podľa povesti vznikla La Tomatina v roku 1945, keď sa niekoľko priateľov rozhodlo osláviť úrodnú sezónu vo valencijskom regióne zeleninovou bitkou. Všetkým sa to tak zapáčilo, že odvtedy pokračovali v zábavných bitkách každý rok, vždy v poslednú stredu v auguste.

**Iný príbeh hovorí, že v tom istom roku sa v Bunole konala každoročná oslava, na ktorej sa zúčastnili veľké zvieratá (Gigantes y Cabezudos). Mladí domáci sa snažili pridať k oslavám a pri tom nechtiac zhodili jedného z obrov, ktorý začal tĺcť všetkých naokolo. **

Mladí sa nedali, schytili prvé, čo im prišlo pod ruku a snažili sa ho zastaviť. To prvé boli práve paradajky a boj pokračoval, až kým nezasiahli policajti. Rok na to sa mladí vrátili do ulíc Bunolu so svojimi vlastnými paradajkami a zaspomínali si na svoj boj. Miestny úrad sa snažil v bitkách zabrániť, no neúspešne.

Nakoniec sa podvolil a udaním presných pravidiel vznikla dnes už vyše polstoročia dlhá paradajková tradícia.

student24/webnoviny foto: sita

paradajkova vonja
7
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín