Jaroslav Dodok Od Vás

Piatok patrí iba deťom, oslavujú svoj deň

Najobľúbenejší sviatok detí pripadol tento rok na piatok. Malí oslávenci sa preto môžu tešiť nielen na jeden deň plný zábavy, ale aj víkend nabitý zaujímavými atrakciami.

Medzinárodný deň detí (International Children's Day, MDD) patrí k najobľúbenejším sviatkom, ktorý si pripomínajú obyvatelia krajín po celom svete.

[blockquote]Na ratolesti čaká množstvo zábavy v jednotlivých mestách a obciach, dokonca aj cez víkend. Programy, ktoré sú pripravené pre deti, avizujú mnohé internetové stránky. Deti sa tak môžu tešiť napríklad na deň otvorených dverí, zábavné, kultúrne a ďalšie podujatia spojené s hrami. [/blockquote] Tradícia tohto dňa určeného najmenším siaha až do roku 1925. Práve pred 85 rokmi sa v Ženeve vo Švajčiarsku konalo stretnutie World Conference for the Wellbeing of Children (Svetová konferencia pre blaho detí). Zástupcovia 54 štátov v rámci neho schválili deklaráciu, ktorá sa týkala chudoby detí, nelegálnej detskej práce, vzdelávania a ďalších otázok o problémoch detí na celom svete.

Väčšina krajín, celkovo 21 vrátane Slovenska, si pre oslavu dňa detí zvolilo dátum 1. jún, dôvod nie je dodnes celkom známy. Niektoré štáty oslavujú MDD v iný deň, napríklad v Španielsku je to druhá májová nedeľa, vo Švédsku prvá októbrová nedeľa, v Maďarsku zasa posledná májová nedeľa. Vo väčšine krajín sú pre deti v tento deň pripravené rôzne aktivity, školské výlety, súťaže či iné podujatia. Hlavným cieľom je však upozorniť na problémy, s ktorými zápasia deti po celom svete.

Ľudia na celom svete si pripomínajú aj ďalšie, podobne zamerané, sviatky pre najmenších. Okrem iného napríklad Svetový deň detí (20. november), Deň počatého dieťaťa (25. marca), Medzinárodný deň nezvestných detí (25. mája), Medzinárodný deň detí, ktoré sa stali obeťami agresie (4. júna), Medzinárodný deň za odstránenie práce detí (12. júna), Deň afrického dieťaťa (16. júna) alebo Medzinárodný deň mládeže (12. augusta).

student24/tasr foto: archív student24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM