Kornel Kubík Rôzne

Prax priamo vo firmách a odmena za prácu: Vláda schválila dôležité zmeny v školstve!

Vláda dnes na mimoriadnom rokovaní schválila návrh zákona o odbornom vzdelávaní. Stredoškoláci podľa neho budú môcť praxovať priamo u zamestnávateľov a za svoju prácu dostanú odmenu.

Ilustračný obrázok k článku Prax priamo vo firmách a odmena za prácu: Vláda schválila dôležité zmeny v školstve!
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Teória v škole, prax u zamestnávateľa

Plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania. To je hlavný cieľ nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý dnes na mimoriadnom rokovaní schválila vláda.

Teoretická časť výučby bude prebiehať na školách, praktická u zamestnávateľa. „Chceme urobiť všetko pre to, aby sme umožnili študentom prejaviť väčší záujem o odborné vzdelávanie, aby sme umožnili aj zamestnávateľom, že sa budú priamo podieľať na výchove mladých ľudí a tým si ich získavať pre seba do pracovného pomeru,“ priblížil predseda vlády Robert Fico.

Stredoškoláci dostanú za prácu odmenu

Zamestnávatelia budú môcť uzatvárať učebné zmluvy so študentmi stredných škôl. Študenti budú vykonávať prax priamo u zamestnávateľa. Výhodou je, že žiak bude dostávať odmenu za svoju prácu. Pre firmy zas budú motiváciou daňové úľavy. Vláda vyčlenila na tento účel 26 miliónov eur do roku 2018. Daňové úľavy budú rovnaké pre všetky firmy.

Zákon sa podľa ministra školstva Draxlera tvoril takmer dva roky. „Odborné vzdelávanie má na Slovensku dlhú a pomerne kvalitnú tradíciu, ktorá bola do určitej miery prerušená v posledných rokoch, takže nestaviame niečo na zelenej lúke. Ale treba povedať, že si berieme vo veľkom príklad práve z úspešných krajín, ktoré sú kolískou duálneho vzdelávania,“ priblížil. Súčasťou zákona sú napríklad aj motivačné štipendiá pre nedostatkové odbory.

Okrem prvkov systému duálneho vzdelávania zákon upravuje problematiku praktického vyučovania žiakov stredných odborných škôl, hmotné i finančné zabezpečenie žiaka, koordináciu odborného vzdelávania a prípravy žiakov pre trh práce, ako aj typy stredných odborných škôl.

Zamestnávatelia s návrhom nesúhlasia

Zástupcovia zamestnávateľov však nesúhlasia s navrhovanou podobou zákona. Sociálni partneri v pondelok (5.1.) na zasadnutí tripartity zákon síce podporili, no na jeho konečnej podobe zhodu nenašli. Zamestnávatelia považujú právnu úpravu, ktorou sa má na Slovensku zaviesť duálny systém vzdelávania, podľa aktuálneho návrhu za nevykonateľnú. Štát im vraj ukladá množstvo povinností, ale súčasne nevytvára podmienky na vstup do systému. Majú v ňom prevziať minimálne polovicu zodpovednosti a podielu na obsahu vzdelávania.

Nepáči sa im systém motivácie zamestnávateľov. Navrhovaných 70 eur na žiaka mesačne označil viceprezident únie zamestnávateľov Jaroslav Holeček za nedostatočných. Ako upozornil, zamestnávatelia budú musieť zaistiť kompletné finančné a hmotné zabezpečenie žiakov vrátane stravovania či materiálnych podmienok pre praktické vyučovanie. Fico pripustil, že v priebehu prerokovania zákona v parlamente ešte môže prísť ku korekciám.

Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. apríla tohto roka a do školskej praxe by sa mal dostať od 1. septembra.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM