Jaroslav Dodok Rôzne

PRIESKUM: Koľko eur dávajú rodičia deťom na vreckové?

Prieskum zaznamenal výrazný rozdiel v postoji mužov a žien. Omnoho prajnejší sú otcovia – tí by dopriali svojim deťom v priemere 13 eur, zatiaľ čo matky len 7 eur.

Vreckové sa znížilo[/color][/si­ze]

Svojim deťom vreckové dáva alebo by dávalo sedem opýtaných z desiatich. Za ideálny vek, kedy začať dávať vreckové, považujú slovenskí rodičia 10 rokov. Priemerná čiastka sa oproti minulému roku znížila na 9,5 eura za mesiac. Ukázal to najnovší telefonický prieskum, ktorý realizovala spoločnosť Home Credit.

**Prístup k vreckovému ako k jednému z najdôležitejších nástrojov finančnej výchovy detí sa v poslednom čase mierne zlepšil. Zatiaľ čo v minulom roku sa k vreckovému prikláňalo iba 68 % ľudí, tento rok je to 73 %. **

„Za zmenou stojí zlepšujúca sa situácia vo výchove finančnej gramotnosti. Tá sa postupne dostáva do škôl a učí deti pracovať s peniazmi. Rodičia sa zároveň dozvedajú, na čo vreckové slúži, že to nie je možnosť kúpiť si napríklad zakázané čokolády,“ komentoval prieskum analytik Michal Kozub. Oproti susednému Česku ide ale len o malý posun. Českí rodičia totiž dávajú vreckové v 88 % prípadov, kým na Slovensku štvrtina rodičov vreckové stále odmieta.

Viac eur by dávajú otcovia[/color][/si­ze]

Prieskum zaznamenal výrazný rozdiel v postoji mužov a žien. Omnoho benevolentnejší sú otcovia – tí by dopriali svojim deťom v priemere 13 eur, zatiaľ čo matky len 7 eur.** „Je vidieť, že súčasné ekonomické problémy v Európe sa premietajú aj do hospodárenia domácností a vreckového detí. Rodiny šetria, takže šetriť musia aj deti,“ **povedal Kozub. Jednota však panuje medzi mužmi a ženami v názoroch, či vreckové dávať, alebo nedávať. Rovnaké percento je za vreckové pri oboch pohlaviach.

Z odpovedí v prieskume vidieť, že existujú tri zásadné obdobia, kedy ľudia navrhujú dávať deťom vreckové. Prvá veľká skupina ľudí volí vreckové už so začiatkom školskej dochádzky, teda okolo 6 až 7 rokov. Druhá, najpočetnejšia skupina rodičov, sa prikláňa k 10 rokom a posledná by vreckové začala dávať až so získaním občianskeho preukazu, teda v 15 rokoch.

Najradšej dávajú vreckové v Nitre[/color][/si­ze]

Rozdiely v prieskume sú viditeľné aj v jednotlivých krajoch. Najlepší vzťah k vreckovému majú ľudia z Nitry a okolia, tu je za vreckové 80 % ľudí.** Naopak, veľkými skeptikmi sú rodičia z okolia Bratislavy a Žiliny.** Iba 64 % ľudí v týchto krajoch súhlasí s vreckovým, čo je výrazne pod republikovým priemerom.

Bratislava prekvapivo nevedie ani vo výške vreckového. Priemerne tu sú rodičia ochotní dať deťom 11 eur. Oproti tomu v Nitre sú ľudia k svojim deťom najštedrejší z celého Slovenska. Ako ideálnu čiastku vreckového uvádzajú v priemere 13 eur.

student24/tasr foto:

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM