Jaroslav Dodok Univerzity

Prvá nemecká vysoká škola na Slovensku

Vysoká škola Goethe Uni, ktorej dala vláda SR tento týždeň zelenú, odštartuje už zimným semestrom nového akademického roka. Súkromná škola, ktorá bude ako jediná na Slovensku vyučovať v nemčine, plánuje prijať asi sto študentov nielen zo Slovenska, a

Podľa profesora Petra Bendixena, ktorý bude dekanom jednej z fakúlt, od októbra s určitosťou začne výučba na Fakulte medzinárodného podnikania a Fakulte cestovného ruchu. Dodal, že otvorená je zatiaľ situácia Fakulty mediálnych a kultúrnych štúdií. Prijímacie pohovory sa uskutočnia v septembri tohto roka, škola prijíma študentov nielen do bakalárskych, ale aj do magisterských programov.

Za prijímacie konanie študenti platiť nebudú. Presné informácie záujemcovia nájdu od budúceho týždňa na internetovej stránke www.ghb.sk. Fakulta cestovného ruchu bude sídliť v Piešťanoch, ostatné v Bratislave v priestoroch Slovenskej technickej univerzity na Radlinského ulici.

//„Nevidíme sa ako konkurencia existujúcich slovenských univerzít, ale ako ich doplnok. Chceli by sme uplatniť naše skúsenosti z medzinárodných kontaktov, aj zbor učiteľov bude medzinárodne zložený,“ //povedal na dnešnej tlačovej konferencii zástupca Goethe Uni AG z Nemecka Wolfgang Wiesner. Doplnil, že škola nepotrebuje verejné prostriedky a je schopná sa financovať sama. Školné na semester pre bakalárske programy sa bude pohybovať na úrovni 1100 eur, v magisterskom stupni škola študenti zaplatia 1300 eur za semester. Absolventi školy získajú slovenský diplom.

Nemecký veľvyslanec na Slovensku Axel Hartmann podčiarkol, že na Slovensku pôsobí 400 nemeckých firiem, ktoré zamestnávajú 90.000 ľudí. „Práve tieto firmy potrebujú nemecky hovoriaci dorast, ktorí sme my schopní vychovať aj na takejto univerzite,“ vyhlásil. Vznik prvej nemeckej vysokej školy na Slovensku označil za ďalší míľnik nemecko-slovenských kultúrnych vzťahov. O školu bude podľa neho vysoký záujem, keďže každoročne získa na Slovensku Deutsches Sprachdiplom 500 študentov.

Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič navrhol udeliť škole štátny súhlas práve kvôli prepojeniu na nemeckú vysokú školu. Povedal, že so vznikom školy spája vysoké očakávania. Nemecká škola žiadala o udelenie súhlasu na pôsobenie už v minulosti. Červenú jej však dala minulá vláda SR uznesením z 8. septembra v roku 2010. Druhýkrát o súhlas požiadala koncom roka 2011 spoločnosť GOETHE UNI, a. s.

[blockquote]Sú­visiace články: [link=http://www­.student24.sk/clan­ky?extend.139215_Po­licajna-akademia:-Vyhadzov-zo-skoly-pre-29-studentov!]Po­licajná akadémia: Vyhadzov zo školy pre 29 študentov![/lin­k] [link=http://www­.student24.sk/clan­ky?extend.139128_Pra­vo,–farmacia-ci-IT:-Odbory,–kde-po-novom-usetrite---]Právo, farmácia, či IT: Odbory, kde po novom ušetríte…[/link] [link=http://www­.student24.sk/clan­ky?extend.139045_Do­bra-sprava-pre-studentov:-Stipendium-sa-zvysi-o-50-%E2%82%AC!]Dobrá správa pre študentov: Štipendium sa zvýši o 50%[/link][/bloc­kquote] student24/tasr foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM