Jaroslav Dodok Rozhovor

Rozhovor: Spevák Juraj Zaujec - najprv Superstar, teraz Hlas!

Multiinštrumentalista Juraj Zaujec (30), ktorý pochádza z Nitry, je dnes známy ako súťažiaci v televíznej šou Hlas Česko Slovenska. Študoval na konzervatóriu, preto mu nerobí problém zahrať na gitaru, bicie, či klavír. Prečítajte si, aké pocity si od

**Kedy si sa začal venovať hudbe a čo ťa k tomu viedlo ? **

Hudbe sa venujem v podstate od 6-tich rokov. Vtedy som začal chodiť na základnú umeleckú školu na gitaru. Ale vážnejšie som to začal brať asi v 13-tich, keď som začal počúvať rockovú muziku, Nirvanu, Jimiho Hendrixa a pod.

**V Hlase Československa sme ťa videli hrať na gitaru a bicie. Na aké nástroje ešte hráš ? **

Ešte hrám na klavír a trochu na flautu.

Bola tvoja prvá skúsenosť s hudbou spev alebo nejaký hudobný nástroj ?

Moja prvá skúsenosť bol určite spev ako u každého malého dieťaťa. Keďže moja mama hrá na gitare a spieva, tak som na muziku bol od detstva zvyknutý.

Máš aj vlastnú kapelu alebo chodíš hrávať iba sám ?

Mám samozrejme aj vlastnú kapelu a okrem toho som členom rôznych projektov, napr. Satisfactory s Lacom Lučenicom, CastELANs spolu s Ottom Kollmannom. Tiež máme gitarové duo spolu s Michalom Bugalom, často spolupracujem s rôznymi umelcami, napr. s Martinou Schindlerovou, Petrou Humeňanskou a mnohými inými aj v zahraničí.

Ako sa ti spievalo v Hlase Česko-Slovenska, bola to dobrá skúsenosť ?

Bola to vynikajúca skúsenosť. Je úplne iné spievať na koncertoch, kde máte osobný kontakt s publikom. Na toto som bol celý život zvyknutý. V televízii je to niečo iné. Publikum tisíckrát väčšie, ale je na druhej strane kamery, čiže ho v podstate akoby necítite a musíte tomu prispôsobiť mnoho vecí.

Mal si už podobnú skúsenosť aj v nejakej inej súťaži ?

Áno, bol som minulý rok v Supestar, ale v epizóde Divadlo som ochorel a musel som to ukončiť. Ale asi to tak malo byť, keďže v Hlase Česko-Slovenska som mohol ukázať naozaj to, čo vo mne je, spievať aj náročnejší repertoár, hrať na rôznych hudobných nástrojoch a pod. Myslím, že v Superstar by to možné nebolo.

**Kde ťa uvidíme vystupovať v roku 2012 ? Plánuješ odohrať aj nejaké letné festivaly? **

Mám naplánovaných veľa vystúpení, ktoré budem aktualizovať na mojej stránke www.jurajzaujec.sk alebo na facebooku. Letné festivaly som nezachytil úplne včas, keďže prakticky doteraz mi všetok voľný čas zaberalo účinkovanie v Hlase, ale zatiaľ sú dohodnuté Fest Dobré Bohunice, kde 28.7. vystúpim spolu s Mišom Bugalom, potom 13.7. Domaša Orange summer s celou kapelou, 27.7. Ružiná, tiež s kapelou, a v auguste by mala byť Duchonka a Orava Orange summer, a tiež by mali byť nejaké vystúpenia v rámci kultúrneho leta v Bratislave. Okrem toho sa riešia aj nejaké české festivaly.

Plánuješ svoje debutové CD ?

Áno plánujem, mám ho už dlhšie pripravené a práve dolaďujeme detaily s mojím vydavateľstvom.

**Aké máš plány do budúcna, kam by si to chcel dotiahnuť ? Akú hudbu by si chcel hrávať ? **

Kedže som roky hrával v zahraničí, hlavne prevzatú hudbu a komponoval, takpovediac do “šuflíka,” tak mojím celoživotným cieľom je živiť sa vlastnou tvorbou a robiť ľudom mojou hudbou radosť . Možno to znie infantilne, ale myslím, že je to dôležité. Ľudia na Slovensku a v Čechách sú enormne smutní, málo sa usmievajú a je vidno, že majú viac starostí ako radostí.

student24/music-zone foto: sita

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM