Jaroslav Dodok Ostatné

Slovenskí školáci pomáhajú obehnúť zemeguľu

Žiaci zo slovenských základných a stredných škôl pomáhajú symbolicky obehnúť zemeguľu po rovníku, aby vytvorili kruh rovesníckej solidarity z Európy smerom na africký kontinent a späť. Aktivitu zorganizovala Slovenská katolícka charita (SKCH), ktorá

Do Behu za klimatickú spravodlivosť, ktorého cieľom je zabehnúť dĺžku rovníka – 40.075 km, a poukázať na klimatické problémy, sa doteraz zapojili základné školy v Čimhovej, Dolnej Tížine, Košiciach, gymnáziá v Košiciach a Piešťanoch, ako aj Spojená cirkevná škola v Dolnom Kubíne. Žiaci tak dokopy zabehli takmer 1028 kilometrov, spolu s kilometrami zabehnutými rovesníkmi z Rakúska a Slovinska sa vzdialenosť vyšplhala na 28.120 kilometrov.

** „Aj vďaka príspevku zo strany slovenských základoškolákov a stredoškolákov sa možno daný cieľ – symbolicky obehnúť zemeguľu po rovníku, podarí do konca roku 2012 naplniť,“** povedala Pástorová. Podľa lektorky rozvojového vzdelávania SKCH Boženy Baluchovej by Slovákom nemalo byť jedno, že ľudia v krajinách Afrického rohu trpia extrémnymi suchami, nedostatkom pitnej vody a hladom.** "Klimatické zmeny sa totiž prejavujú aj v Európe. Pociťujeme to na náhlych zmenách počasia, extrémnych teplotách a rýchlych prechodoch zo zimy do leta aj u nás,“** dodala.

Školy môžu podľa charity aktivitu realizovať v rámci workshopov rozvojového vzdelávania, počas hodín telesnej výchovy alebo počas športového dňa krátko pred vyzdvihnutím si koncoročného vysvedčenia. Workshopy na zvýšenie povedomia o príčinách a dôsledkoch klimatických zmien realizuje SKCH na 170 školách po celej krajine v rámci projektu v oblasti rozvojového vzdelávania s podporou SlovakAid a Európskej komisie pod názvom Klimatická spravodlivosť s podtitulom Za klimatickú spravodlivosť v rozvojových krajinách so zameraním na Subsaharskú Afriku.

Slovenské školy prejavujú rovesnícku solidaritu v boji za klimatickú spravodlivosť aj v rámci Dňa zeme v apríli, Dňa Afriky koncom mája či Dňa afrického dieťaťa v polovici júna.

student24/ tasr foto: tasr

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie