Kornel Kubík Rôzne

Študent za týždeň prečítal encyklopédiu: Vďaka tomu vyhral milión eur

Rakúsky študent medicíny stihol 1200-stranovú encyklopédiu preštudovať za týždeň. Vďaka vedomostiam je z neho čerstvý milionár.

Ilustračný obrázok k článku Študent za týždeň prečítal encyklopédiu: Vďaka tomu vyhral milión eur
Zdroj: Webnoviny.sk

V súťaži zvíťazil ako prvý po 7 rokoch

Rakúsky študent medicíny Mathias Stockinger si vždy túžil preštudovať celú encyklopédiu. Keď ho vybrali do vedomostnej súťaže Millionenshow (rakúska verzia súťaže Milionár), konečne mal skutočnú motiváciu svoj cieľ splniť. Dvadsaťsedemročný mladík v súťaži, ktorú vysiela televízia ORF, uplynulý týždeň správne odpovedal na všetkých 15 otázok a po siedmich rokoch vysielania si domov ako prvý odniesol výhru jeden milión eur.

„Pomohlo mi šťastie aj lexikón. Mám celkom dobré všeobecné vzdelanie a relatívne veľa čítam. Keď som sa dozvedel, že budem vo vysielaní, objednal som si jednozväzkovú Brockhausovu encyklopédiu. Doručili mi ju týždeň pred nahrávaním. Má 1200 strán a prečítal som ju od A po Z,“ uviedol Stockinger.

Nad encyklopédiou strávil 120 hodín

Rodák z dolnorakúskej obce Haschendorf, z ktorého sa cez noc stal milionár, išiel do súťaže s odhodlaním zvíťaziť. „Predsavzal som si, že budem hrať až po milión. A keď si dám predsavzatie, tak ho aj splním,“ uviedol študent, ktorý sa chce stať všeobecným lekárom.

Stockinger tvrdí, že nemá fotografickú pamäť, náročné štúdium mu však pomohlo vstrebať informácie rýchlejšie. Encyklopédiu si chcel prečítať už dávno. „Až teraz to však malo skutočne zmysel. Vypočítal som si, že potrebujem šesť minút na jednu stranu, takže spolu 120 hodín. Týždeň pred vysielaním som študoval od piatej hodiny ráno do deviatej večer,“ vysvetlil Stockinger, ktorý využil všetkých žolíkov, od hranice 30-tisíc eur sa však už spoliehal len na svoje znalosti.

Rodičia o tom dva mesiace nevedeli

Rodičia i priatelia mladého Rakúšana sa o výhre dozvedeli až s takmer dvojmesačným odstupom. Súťaž Millionenshow, v ktorej študent zvíťazil, sa nahrávala ešte v októbri, záznam mal v televízii premiéru až v decembri. Mladík o svojom úspechu celý čas mlčal. O tom, že do rodiny pribudol milionár, tušila len jeho sestra, ktorá sa zúčastnila na októbrovom nakrúcaní.

O tom, čo urobí s prípadnou výhrou, Stockinger rozhodol ešte pred prihlásením sa do súťaže. Peniaze chce investovať do svojej malej filmovej produkčnej spoločnosti, ktorú založil pred tromi rokmi. Stockinger túži nakrúcať populárno-náučné filmy z oblasti medicíny.

„Film je ideálne médium, ako osloviť široké publikum. Ten prvý bude o cukrovke, najprv však musím zložiť záverečné skúšky,“ dodal milionár.

Študent za týždeň prečítal encyklopédiu: Vďaka tomu vyhral milión eur
1
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM