Kornel Kubík Od Vás

Študenti sa pustili do záchrany židovského cintorína

Už dlhšiu dobu sa niektorí zanietenci zamýšľali, čo s chátrajúcim židovským cintorínom v obci Moravské Lieskové, o ktorý sa dnes nik nestará. Väčšina obyvateľov ani nevie, že tam ešte nejaký existuje. Pokladajú ho za zaniknutý, pretože sa premenil na „prales“.

Ilustračný obrázok k článku Študenti sa pustili do záchrany židovského cintorína
Foto: Kornel Kubík

Na Slovensku je veľmi málo zachovalých a udržiavaných židovských cintorínov, pretože židov po druhej svetovej vojne rapídne ubudlo a taktiež, nie sú peniaze, ani ochotní ľudia. My, mladí študenti z Moravského Lieskového sme sa preto rozhodli vziať iniciatívu do vlastných rúk a symbolicky v práve v čase „Dušičiek“ sme sa pustili do úpravy cintorína.

Venovali sme tomu svoj voľný čas a s elánom sme zorganizovali tento projekt s podporou starostu a evanjelického farára. Postupne sme zatiaľ počas dvoch dní práce odhalili okolo pätnásť zachovalých pomníkov s čitateľnými nápismi a niekoľko spadnutých či poškodených. Sú staré sto rokov a viac, z jednej strany sú hebrejské písmená a z druhej nemecké. Ich veľkosť, tvar či druh kameňa sú rôzne. Žiaľ, tie cennejšie ľudia už dávnejšie rozkradli na domáce účely. No aj tak je stále čo obdivovať, keď človek za hustým krom objaví hrdo sa týčiaci ozdobený kameň.

V nasledujúcich dňoch a týždňoch by sme do tohto projektu chceli zapojiť aj ďalších ľudí z obce, či dobrovoľníkov z okolia. Čím viacej ochotných rúk sa nazbiera, tým pôjde všetko rýchlejšie a snáď sa to stihne do zimy. Chceme zo zabudnutého starého cintorína spraviť kultúrnu historickú pamiatku obce. A tiež dokázať, že aj veľké veci sa dajú vykonať jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Občas len stačí, ak slová nahradíme činmi.

Autor: Monika Kusendová

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM