Jaroslav Dodok Univerzity

Študentom sľubovali pôžičky, chceli od nich vylákať peniaze

S pokusmi o vylákanie peňazí sa stretli niektorí vysokoškoláci, ktorým falošní sprostredkovatelia sľubovali vybavenie pôžičky z bývalého Študentského pôžičkového fondu. Ten od nového roku nahradil Fond na podporu vzdelávania, ktorý pokračuje v poskytovaní pôžičiek.

Ilustračný obrázok k článku Študentom sľubovali pôžičky, chceli od nich vylákať peniaze
Foto: Jaroslav Dodok

Podľa informácií šéfa fondu Pavla Kučmáša študentov oslovili takzvaní sprostredkovatelia, že im pomôžu získať peniaze cez bližšie nedefinovaný projekt.

Sľubovali im, že ak požiadajú o pôžičku cez tento projekt, určite ju dostanú, inak mimo neho bude kladne vybavená len každá tretia žiadosť.

„Daný koordinátor vraj dokonca v niektorých prípadoch robil nátlak na študentov, aby v rámci projektu zainvestovali 200 eur z poskytnutej pôžičky, inak im príde vyrozumenie o neoprávnenom čerpaní pôžičky,“ uviedol Pavol Kučmáš. Práve investovaných 200 eur malo byť predmetom takzvaných dodatkov k zmluvám, kvôli ktorým sa študenti obrátili na fond.

Spolužiak – podvodník

Podľa šéfa fondu študentov oslovil spolužiak, ktorý sa označil za koordinátora projektu a tvrdil, že pracuje pre Študentský pôžičkový fond a súkromnú spoločnosť z Nitry zaoberajúcu sa finančným sprostredkova­teľstvom.

Zároveň vraj tvrdil, že daná spoločnosť je priamou pobočkou Študentského pôžičkového fondu a disponuje finančnými prostriedkami z tohto fondu. Okrem informácií od spolužiakov dostali aj e-maily o možnosti čerpania pôžičiek z fondu cez bližšie nedefinovaný projekt. V ňom sa uvádza, že pôžičky sa poskytujú z fondov Európskej únie vo forme dotácií s úrokom nula percent.

ŠPF sa bráni

„Fond na podporu vzdelávania, ako právny nástupca Študentského pôžičkového fondu, sa dištancuje od všetkých tvrdení akýchkoľvek finančných sprostredkovateľov, nakoľko so svojimi klientami komunikuje napriamo bez využívania práce sprostredkova­teľov,“ zdôraznil Kučmáš.

Fond nikdy nepodporoval a nerealizoval žiadny podobný projekt. „Z uvedeného dôvodu považujeme všetky tvrdenia finančných sprostredkovateľov a koordinátorov akéhokoľvek projektu prezentovaného pod hlavičkou Fondu na podporu vzdelávania za nepravdivé a hrubo zavádzajúce našich súčasných, ako aj potenciálnych budúcich klientov,“ doplnil šéf fondu.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM