Kornel Kubík Rôzne

Takmer 1500 škôl bude žiakov testovať elektronicky: Koniec dlhému ručnému opravovaniu

Školy vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný, rýchly a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov. Elektronické testovanie zjednoduší učiteľom vyhodnocovanie testov. Nebudú ich musieť zdĺhavo ručne opravovať ako je to v prípade písomiek, vraví NÚCEM.

Ilustračný obrázok k článku Takmer 1500 škôl bude žiakov testovať elektronicky: Koniec dlhému ručnému opravovaniu
Zdroj: Webnoviny.sk

Najviac škôl bude elektronicky testovať v Žilinskom kraji

Žilinský kraj vedie rebríček škôl, ktoré sa zapojili do národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“. Do projektu sa v Žilinskom kraji zapojilo 220 škôl. TASR o tom informovala manažérka publicity Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Mária Grebeňová-Laczová.

Na druhom mieste je podľa nej Prešovský kraj (209 škôl) a tretí je Košický kraj (198). „Z celého Slovenska je prihlásených k začiatku nového školského roka zatiaľ 1421 základných a stredných škôl. V rámci projektu okrem toho v týchto dňoch podpisujú učitelia pracovné zmluvy na tvorbu testových úloh s NÚCEM. Medzi autormi úloh sú aj učitelia zo Žilinského kraja,“ uviedla Grebeňová-Laczová.

Najviac škôl zo Žilinského kraja je priamo zo Žiliny (27), nasledujú Martin a Dolný Kubín (12) a tretí je Ružomberok a Liptovský Mikuláš (11). „Ide o školy, ktorých počítače v učebniach spĺňajú technické požiadavky na elektronické testovanie a následne s nami podpísali rámcovú zmluvu o spolupráci. Počet škôl nie je konečný, ďalšie sa môžu rozhodnúť na začiatku nového školského roka 2013/2014 a zapojiť sa ešte do jesenného IKT prieskumu školských PC. Výsledky prieskumu poskytnú školám a NÚCEM informáciu o tom, či školské počítače spĺňajú príslušné technické parametre spolupráce,“ povedala riaditeľka NÚCEM a hlavná manažérka národného projektu Romana Kanovská.

Žiaci sa rýchlejšie dozvedia, ako v teste dopadli

Školy, ktoré sa zapojili do národného projektu, budú mať podľa manažérky publicity NÚCEM bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze úloh, ktorej vznik je dôležitou súčasťou projektu. „Školy vďaka elektronickému testovaniu získajú moderný, rýchly a bezpečný spôsob overovania vedomostí žiakov. Elektronické testovanie zjednoduší učiteľom vyhodnocovanie testov. Nebudú ich musieť zdĺhavo ručne opravovať ako je to v prípade písomiek a žiaci získajú rýchlejšiu spätnú väzbu o tom, ako v teste dopadli. Nové úlohy a testy budú spĺňať požiadavky Štátneho vzdelávacieho programu,“ skonštatovala Grebeňová-Laczová.

Do novembra 2015 vznikne v rámci národného projektu celkom 30.000 nových úloh a 150 testov pre 2. stupeň základných škôl (ZŠ) a pre stredné školy (SŠ) zo všeobecno-vzdelávacích predmetov ako je slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, maďarský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra, biológia, fyzika, chémia, dejepis, geografia, občianska náuka, matematika, informatika. „Do národného projektu NÚCEM, v rámci ktorého budú školy častejšie a pravidelnejšie monitorovať úroveň vedomostí, zručností a kľúčových kompetencií žiakov elektronickou cestou, sa môžu zapojiť len plno organizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá,“ uzatvorila manažérka publicity NÚCEM.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM