Jaroslav Dodok Od Vás

Tip na výlet: Hradisko v Zemianskom Podhradí

Západné Slovensko je veľmi bohaté na archeologické náleziská z rôznych období, ale najmä z obdobia praveku a včasného stredoveku. Dokazujú pestrosť kultúr, ktoré žili na našom území. Medzi najznámejšie patria napríklad Mikulčice, Molpír pri Smoleniciach, či obec Bojná pri Bojniciach.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Hradisko v Zemianskom Podhradí
Foto: Jaroslav Dodok

Pri svojich prechádzkach a výletoch po okolí som navštívila aj hradisko v chotári Zemianskeho Podhradia, neďaleko osady Rolincová.

Už na prvý pohľad vidieť dobrú situovanosť niekdajšieho obydlia stoviek ľudí a cítiť tú zvláštnu atmosféru dávnych čias, ktorá na vás odvšadiaľ dýcha. Takmer po celej rozlohe hradiska diviaky hlboko rozryli zem a aj napriek početným vykopávkam, ktoré tu boli, je ešte stále možné nájsť črepiny a úlomky z keramiky starej viac ako 2000 rokov a sem-tam aj veľmi staré kosti. Po okrajoch valov sa vo veľkom množstve nachádza aj typická špongiovitá hornina pre túto lokalitu

Archeológovia tu pred pár rokmi odkryli nálezisko z neskorej doby bronzovej. Oplývalo mnohými vzácnymi bronzovými, ale i železnými predmetmi. Sídlili tu príslušníci lužickej kultúry, ktorí obývali toto územie približne v období 1000–700 rokov p.n.l. Opevnené hradisko má veľkú rozlohu, zo severozápadnej strany ho chráni mohutný skalný hrebeň a z ostatných strán umelý násyp a priekopa.

V susedstve hradiska sa nachádzajú ďalšie dve archeologické náleziská: Bašta- stredoveký hrádok, ktorý je datovaný do 15. storočia. Martákova skala- nálezy z obdobia púchovskej kultúry, ktorá tu žila vo veľkomoravskom období.

Podľa mňa tieto miesta môžu vydať ešte veľmi veľa zaujímavých „zachovalých svedkov minulosti“ a ktovie, možno aj nejaký ďalší unikát, ktorý prepíše dejiny…

student24/Monika Kusendová

Tip na výlet: Hradisko v Zemianskom Podhradí
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM