Stanislav Černák Univerzity

Tomu sa povie nevšedná návšteva: Študentom bude prednášať eskimácky šaman!

Novinka, akú študenti ešte nezažili. Prváci budú mať zaujímavú príležitosť stretnúť sa a diskutovať s eskimáckym šamanom!

Ilustračný obrázok k článku Tomu sa povie nevšedná návšteva: Študentom bude prednášať eskimácky šaman!
Foto: Jaroslav Dodok

Aj s pohľadom eskimáckeho šamana na globálne otepľovanie sa môžu tento rok oboznámiť účastníci Sokratovho inštitútu, ktorý otvára svoj druhý ročník na Technickej univerzite (TU) vo Zvolene. Diskutovať sa však bude aj s brazílskou profesorkou a to o živote v amazonskom pralese, alebo s iránskym ekonómom o tom, ako sa meria šťastie.

Nevšedná príležitosť

Študenti prvého ročníka nevšednú príležitosť, ktorú im inštitút ponúka oceňujú. „Otvorená diskusia, to je na inštitúte to najlepšie. My sa nebojíme lektorov pýtať na čokoľvek, a oni nám odpovedajú. Na to nie som z univerzity zvyknutá,“ hovorí medička Simona Branná. „Som rada, keď môžem vidieť lektorov aj mimo prednášok, keď si s nimi môžem neformálne posedieť pri káve či víne,“ doplnila žurnalistka Alžbeta Remencová. „Na Sokratovom inštitúte si vážim, že nie je priemerný. To je na Slovensku vzácnosť,“ dodáva študent scenaristiky Tomáš Ferko.

Sokratov inštitút je ročné akreditované doplnkové štúdium pre nadaných študentov vysokých škôl. Výučba prebieha vo Vzdelávacom centre v Záježovej. Do nového ročníka sa študenti môžu prihlásiť do 30. apríla 2014 on-line na stránke sokratovinsti­tut.sk. Štúdium je bezplatné. Okrem toho sú pripravené prednášky aj pre verejnosť.

Aj iránsky ekonóm, či brazílska profesorka

Okrem už spomínaného eskimáckeho šamana Angaangaqa, ktorý zastupoval Inuitov pri OSN, brazílskej profesorky či iránskeho ekonóma, prídu v druhom ročníku prednášať aj na Slovensku známe osobnosti. Filmár Erik Baláž študentov vezme do tatranskej divočiny, biopestovateľ Ján Šlinský ich zaučí na svojej farme, filozof Václav Cílek s nimi podiskutuje o kolapsoch. Facilitátor Dušan Ondrušek bude učiť študentov ako riešiť konflikty.

Sokratov inštitút je projektom Centra enviromentálne výchovy Živica. Jeho akademickým partnerom je TU Zvolen. „Študenti tak na workshopoch nezískajú len skúsenosti a praktické zručnosti, ale aj ECTS kredity, ktoré môžu využiť pri štúdiu na svojej univerzite,“ dopĺňa manažér Sokratovho inštitútu Ján Markoš.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM