Jaroslav Dodok Rôzne

Schladenie počas horúcich dní: Slovensko objavilo veľký talent v podobe lyžiara Adama Žampu (22)

Viete, aké meno tento rok oslovilo širokú verejnosť, ktorá sa zaoberá alpským lyžovaním? Bolo to meno nášho talentovaného lyžiara Adama Žampu pochádzajúceho zo Starého Smokovca. Ak ešte stále neviete, že kto to je, tak vám prinášame pohľad nato, kto je táto naša lyžiarska hviezda.

Ilustračný obrázok k článku Schladenie počas horúcich dní: Slovensko objavilo veľký talent v podobe lyžiara Adama Žampu (22)
Foto: Jaroslav Dodok

Mladý lyžiar pochádza zo športovej rodiny

Dlhé roky Slovensko nemalo okrem našej lyžiarky Veroniky Velez Zuzulovej športovca, ktorý by reprezentoval našu krajinu v alpskom lyžovaní minimálne na takej úrovni ako naša lyžiarska jednotka. Tohtoročná sezóna však priniesla zjav, ktorým je 22-ročný Adam Žampa, ktorého môžete bežne stretnúť najmä pod Tatrami, kde je doma. Mladý športovec vyrastal v športovej rodine už od detstva.

„K lyžovaniu ma priviedol môj otec, keď som mal 3 roky. Pretekať som začal, keď som mal 10 rokov. Začiatky neboli najľahšie. Bol som veľmi malý a všetci chlapci boli vyšší ako ja, čiže som nepatril k najlepším,“ zaspomínal si na svoje začiatky Adam Žampa. Slovenský lyžiar vyrastal v športovej rodine. Jeho mladší brat Andres sa tiež objavuje na pretekoch Svetového pohára, ale predstavil sa už aj na Majstrovstvách sveta (MS).

„Navzájom sa s Andreasom hecujeme a pomáhame si. Spolupracujeme a dávame si medzi sebou informácie z trate,“ prezradil svoj vzťah s mladším bratom Adam.

Adam Žampa prepisuje slovenskú históriu lyžovania

Mladý Tatranec sa preslávil už ako junior. V roku 2010 sa mohol popýšiť ako prvý Slovák v histórií s titulom majstra Austrálii v slalome. V pretekoch Európskeho pohára dosahoval dobré výsledky, čo ho zaradilo do bojov vo Svetovom pohári. Svoju premiéru v rámci najvyššej súťaže si odkrútil v rakúskom Söldene v roku 2010.

„Bol to super pocit. Celý život tam chce človek byť, obdivuje najlepších. A zrazu medzi najlepšími je a chce podať svoje maximum,“ prezradil svoje pocity z prvých „veľkých“ pretekov slovenský lyžiar. Adamov sen sa postupne začal napĺňať a jeho kariéra začala postupne stúpať. Tohtoročnú sezónu začal v rakúskom Söldene, kde skončil v obrovskom slalome na 9. mieste. Žampa vyrovnal týmto výsledkom doterajšie slovenské maximum Michala Rajčana v kombinácii vo švajčiarskom Wengene z januára 2003.

Na svetovom šampionáte patril k najlepším lyžiarom

Začiatkom februára tohto roku sa Adam predstavil na MS v rakúskom Schladmingu. Na pôde našich juhozápadných susedov sa dostal trikrát medzi najlepších 20 pretekárov sveta. V superkombinácií mu patrila 13. priečka, v obrovskom slalome 17. miesto a v slalome skončil na 15. pozícií. „Majstrovstvá hodnotím veľmi pozitívne. Som rád, že to vyšlo v slalome a superkombinácií do 15. miesta. Škoda, že to nevyšlo aj v tom obrovskom slalome do 15-stky,“ povedal krátko po MS Žampa.

Lyžiar skončil v slalome, ktorý označuje za svoju obľúbenú disciplínu na 15. mieste, keď v 1. kole zajazdil 24. najrýchlejší čas. Druhé kolo vyšlo Žampovi najlepšie zo všetkých lyžiarov, keď zišiel náročnú trať najrýchlejšie zo všetkých. „V 1. kole som nebol spokojný s jazdou, pretože som v hornej časti urobil chybu. Síce je pravda, že trať už bola rozbitá. V 2. kole som šiel s číslom 7 a využil som trať najlepšie ako som vedel. To, že vyhrám 2. kolo sa mi ani nesnívalo,“ vyjadril sa na margo slalomu Adam Žampa.

Tohtoročnú sezónu zavŕšil ziskom dvoch národných titulov

Ani po skončení sezóny vo Svetovom pohári sa naša lyžiarska hviezda nenudí. Pred Veľkou nocou sa v lyžiarskom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách konali Majstrovstvá Slovenska v slalome a obrovskom slalome. V medzinárodnej účasti skončil starší z bratov Žampovcov v obidvoch technických disciplínach na prvom mieste a porazil všetkých svojich konkurentov. V slalome tak obhájil svoj minuloročný triumf z Jasnej a pridal k nemu aj titul majstra v obrovskom slalome.

V priebehu minulého týždňa sa Adam zúčastnil aj Národného šampionátu v Rusku, kde v medzinárodnej účasti v slalome skončil na výbornom druhom mieste. Tohtoročnú úspešnú sezónu tak zakončil naozaj v tom najlepšom svetle a potvrdil, že je naším najlepším lyžiarom.

Student24/Simona Ivančáková, Foto: súkromný archív Adama Žampu

Trošku ochladenia počas horúcich dní: Slovensko objavilo veľký talent v podobe l
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM