Jakub Forgács Univerzity

Vysokoškolská učiteľka UMB prehovorila: Prečo som sa rozhodla zapojiť do štrajku!

Aj pedagógovia z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela sa rozhodli podporiť učiteľov. Ako vníma situáciu so štrajkom a prečo sa do neho zapojila tiež, nám v rozhovore prezradila Lenka Balážovičová z Fakulty prírodných vied UMB.

Ilustračný obrázok k článku Vysokoškolská učiteľka UMB prehovorila: Prečo som sa rozhodla zapojiť do štrajku!
Zdroj: Dnes24.sk

Učitelia základných a stredných škôl od pondelka prerušili štrajk. Pomyselný štafetový kolík za nich prevzali vysokoškolskí pedagógovia. Jednou z tých, ktorí tiež podporili záujmy štrajkujúcich učiteľov, je aj Banskobystričanka Lenka Balážovičová (33), ktorá učí na Katedre geografie a geológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici od roku 2012. „Štrajk vnímam veľmi pozitívne a cítim spolupatričnosť so všetkými učiteľmi – ako občan, ako rodič a aj ako učiteľka,“ povedala na úvod rozhovoru učiteľka.

Študentov domov neposielajú

Zisťovali sme, prečo sa rozhodla zapojiť do štrajku. „Formálne sa nás priamo netýkal, ale základné a stredné školy sú s nami úzko prepojené. Práve tu sa totiž formujú nové osobnosti, naši noví študenti. Ako kvalitne budú pripravení na štúdium u nás rozhodujú práve základné a stredné školy, z ktorých uchádzači prichádzajú. Taktiež prevažnú väčšinu študentov na našej katedre tvoria študenti učiteľských odborov, a preto mi nie je ľahostajné, kde a ako sa uplatnia,“ pokračovala Balážovičová so slovami, že tí najschopnejší bohužiaľ utekajú do zahraničia, čo sa podľa jej slov musí zmeniť. Aj preto sa rozhodla podporiť tento štrajk.

„Aj keď sme aktívne zapojení do štrajku, študentov neposielame domov, ale snažíme sa s nimi o štrajkových udalostiach diskutovať čo najviac. Veď nakoniec, aj keď nám nejaké to učivo utečie, učíme ich tomu najpodstatnejšiemu – ako byť uvedomelým občanom. V pondelok učila normálne tuším len jedna kolegyňa,“ povedala učiteľka.

Ako ďalej spomenula, niektorí jej kolegovia štrajk síce podporujú, ale aktívne sa doň nezapoja, iní proti nemu vyslovili nejaké argumenty a nájdu sa aj takí, ktorí sa k veci vôbec nevyjadrili. „Každý má právo na svoj názor či postoj, diverzita názorov je prirodzenou súčasťou demokracie. Ja len verím, že svoje postoje nenadobudli zo strachu, či z nedostatočnej informovanosti a zúčastnia sa niektorej z pripravovaných diskusií,“ uviedla.

Jednota učiteľov a študentov

„Po pondelkovom stretnutí akademickej obce Filozofickej fakulty UMB mám veľkú radosť z toho, že tu máme také silné a inšpiratívne osobnosti, ktoré sa neboja vysloviť svoj názor a majú oprávnené obavy z toho, že demokracia, pokiaľ o ňu nebudeme stále bojovať ako aktívni občania, tu pre nás nebude večne,“ vysvetlila s tým, že na stretnutí vládla jednota učiteľov aj študentov. Podľa jej slov zatiaľ žiadny študent nevystúpil vyslovene proti. Iniciatíva študentov Filozofickej fakulty urobila prieskum na stovkách študentov a drvivá väčšina z nich štrajk podporila. Ako doplnila, k Filozofickej fakulte sa pridala aj šéfka odborov pracovníkov Filozofickej fakulty a vyzývala všetkých k jednotnosti. U nich to tak však nie je.

Balážovičová sa osobne pozná aj s učiteľmi, ktorí štrajkovali v predošlých týždňoch. „Dcéra chodí do základnej školy, ktorá bola v štrajku zapojená. Napriek tomu, že škola bola pár dní zatvorená, učitelia sa snažili rodičom vyjsť maximálne v ústrety a organizovali alternatívny program. Určite boli pre nich tieto týždne nesmierne vyčerpávajúce, pre mnohých aj finančne,“ pokračovala učiteľka. Ako doplnila, skôr však vnímala ich sklamanie zo slabej podpory zo strany rodičov.

Ako dlho plánujete zotrvať v štrajku, ešte nevie, pretože všetko podľa jej slov závisí od toho, ako sa bude situácia vyvíjať. A čo reakcie jej okolia, na jej zapojenosť do štrajku? „Tí, čo o tom už vedia, sympatizujú,“ poznamenala.

Na UMB sa pripravujú aj podporné akcie k štrajku učiteľov. Na stredu ráno o 10:00 tu naplánovali diskusné stretnutie pre členov katedry a študentov. Balážovičovej ďalší kolegovia na Filozofickej fakulte UMB pripravujú rôzne akcie spolu so študentmi, ktoré čoskoro zverejnia.

Kostrbatý systém

Napriek tomu, že je učiteľka aktuálne zapojená do štrajku, v podstate za požiadavky iných, zisťovali sme aj to, ako vníma podmienky a platové ohodnotenie na vysokých školách a či tam tiež vidí nejaké nedostatky. „Podmienky u nás sú neporovnateľne horšie ako napríklad v Anglicku, Holandsku ale aj v susednom Česku či Poľsku. Po siedmich rokoch pôsobenia na univerzite vo Veľkej Británii som si len ťažko zvykala na náš kostrbatý a finančne či personálne podvyživený systém,“ priznala kriticky.

Fotky z utorkovej diskusie učiteľov Katedry geografie a geológie so študentmi, nájdete v priloženej fotogalérii. Filozofická fakulta UMB pripravuje program pre študentov na každý deň. Ide o rozličné diskusie o štrajku, demokracii a univerzite. Ešte v utorok od 16:05 prebehne diskusia Prečo štrajk učiteľov? s predstaviteľkami Iniciatívy banskobystrických učiteľov (IBU). V stredu od 9:55 to bude štrajkové posedenie Idea univerzity a humanitné vedy, od 13:50 štrajkové posedenie Elity a moderné slovenské dejiny a od 17:00 sa vyjadrí Študentský parlament k štrajku. Vo štvrtok sa chystá štrajkové posedenie Načo literatúra?

Čítajte tiež:

Bystrickí učitelia napísali primátorovi otvorený list: Prinášame vám jeho plné znenie

Spoveď obľúbenej pedagogičky bystrického gymnázia: Občas naozaj prežívame

Emotívne okamihy na bystrickom námestí: Ľudí spojila živá svetelná reťaz, nechýbali ani mexické vlny VIDEO

FOTO a VIDEO: Takéto obrázky sa naskytli pred gymnáziom v Bystrici. Živá reťaz učiteľov so žiakmi!

Silné chvíle na nádvorí bystrického gymnázia: Keď to študenti zbadali, vo veľkom odišli zo školy

Foto: Ľubomír Suja

FOTO: Učiteľka UMB zapojená v štrajku
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie