Jaroslav Dodok Rôzne

Zo štvorkára jednotkár. Ako je to možné?

Niektorí deviataci, ktorí mali na vysvedčení štvorky, napísali monitor z matematiky na viac ako 90 percent. Vyskytli sa aj takí, ktorí zo slovenčiny mali 80 percent. „V takýchto prípadoch máme podozrenie zo spolupráce žiakov počas testovania,“ uviedl

Školy, kde sa vyskytli takéto prípady, čaká podľa nej budúci rok prísnejšia kontrola, aby sa dalo porovnať a vyhodnotiť, čo bolo príčinou ich úspechu.

Medzi deviatakmi boli naopak aj jednotkári, ktorí dosiahli z testov iba 30 percent, veľa dvojkárov malo pod 50 percent.** „Pýtame sa, je toto naozaj jednotkár?“** hovorí Kanovská. Pre konkrétne školy NÚCEM tento rok po prvý raz pripraví analýzu, ktorá ukáže vzťah medzi známkami, ktoré dostávajú ich žiaci, a výsledkami dosiahnutými v Testovaní 9.

Učiteľom monitor pomáha

Riaditeľka NÚCEM zhodnotila, že tento rok bola väzba medzi vnútorným hodnotením a výsledkami z testov v porovnaní s minulými rokmi najvyššia.** „Postupne sa zvyšuje, čo je veľmi pozitívne,“** zdôraznila Kanovská. Domnieva sa, že Testovanie 9 vedie učiteľov k tomu, aby známkovali objektívnejšie.// „Aj pod vplyvom toho, že každý rok si učitelia robia spätnú väzbu a výsledky testov porovnávajú so svojím hodnotením, postupne sa tá objektívnosť zlepšuje,“// podčiarkla. Okrem toho testy sú po monitore každoročne zverejnené na internete a učitelia ich využívajú ako učebné pomôcky.

Výsledky Testovania 9 ukázali, že v matematike boli chlapci a dievčatá porovnateľné úspešní, aj keď lepšie známky z tohto predmetu majú dievčatá. **„Je to spôsobené tým, že v testoch je oveľa viac logických úloh, v čom chlapci dobehnú dievčatá,“ **zdôvodnila. Podľa Kanovskej to ukazuje, že pod známku sa podpisujú aj iné faktory ako len vedomosti a zručnosti. Napríklad aktivita, systematická práca či motivácia. Testy zo slovenčiny napísali výraznejšie lepšie deviatačky.

student24/tasr foto: archív student24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM