Kornel Kubík Rôzne

Čaplovičove zoznamy odborov idú proti tomu, čo trh práce naozaj potrebuje, vraví poslanec Beblavý

Poslanec národnej rady Miroslav Beblavý žiada ministra školstva, aby zrušil zoznamy odborov, kde je absolventov nedostatok a kde priveľa. Podľa poslanca absolventi odborov, ktoré chce minister podporovať viac peniazmi, majú vyššiu nezamestnanosť a nižšie platy.

Ilustračný obrázok k článku Čaplovičove zoznamy odborov idú proti tomu, čo trh práce naozaj potrebuje, vraví poslanec Beblavý
Zdroj: TASR

Poslanec nazval zoznamy s odbormi ako biely – s tými odbormi, ktoré minister preferuje a čierny – s odbormi, ktoré nepreferuje. Beblavý hovorí, že minister školstva Dušan Čaplovič zostavením týchto zoznamov ide proti tomu, čo trh práce naozaj potrebuje. Zároveň varoval rodičov a žiakov, aby sa pri výbere školy neriadili ministrovými odporúčaniami.

Preferované odbory majú nezamestnanosť až 72 percent

Minister minulý týždeň na rokovanie vlády predložil dva zoznamy študijných a učebných odborov – Zoznam študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce a zoznam odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce.

Ministerstvo plánuje na základe nich rozdeľovať peniaze v školstve. Podľa týchto zoznamov odbory ako klampiar, podlahár, mäsiar, čalúnnik či agropodnikateľ produkujú pre trh práce málo absolventov. Týchto odborov je podľa ministerstva 39 a Beblavý ich nazval ako tie, ktoré minister preferuje.

„Tie odbory, ktoré minister preferuje, majú nielenže 25-percentnú absolventskú nezamestnanosť, ale zároveň majú aj o 12 percent nižší plat ako je slovenský priemer,“ uviedol na stredajšom brífingu poslanec Beblavý. Vychádzal pritom z informácií spoločnosti Trexima a z informácií rezortu školstva.

„Preferovaní agropodnikatelia majú 72-percentnú nezamestnanosť, teda traja zo štyroch sa nevedia hneď zamestnať,“ upozornil v stredu poslanec. Zároveň doplnil, že všetci ľudia pracujúci v tomto odvetví majú len 62 percent priemernej mzdy.

Podlahári zas majú podľa informácií od Beblavého absolventskú nezamestnanosť 55,6 percenta a zarábajú 69 percent priemernej mzdy, mäsiari zas majú 31-percentnú šancu, že budú bez práce a zarábajú len 58 percent priemernej mzdy. „Je nezodpovedné hovoriť rodičom, že toto je ten odbor, kde by mali tlačiť svoje deti,“ dodal.

O IT-čkárov je záujem, ale sú na čiernom zozname

V druhom zozname ministerstva školstva, teda v tom, v ktorom sú odbory nad rozsah potrieb trhu práce, sa objavili odbory strojárstvo, mechanik počítačových sietí, grafik digitálnych médií, operátor ekologických zariadení či spoločné stravovanie.

„Ľudia so znalosťami z informačných technológií sú to, čo je na Slovensku najnedostatko­vejšie, napriek tomu práve informačné technológie dal minister na tzv. čierny zoznam. Sú tam dva odbory z oblasti informačných technológií,“ uviedol Beblavý.

Paradoxom je podľa neho i to, že sa tam nachádzajú dva strojárske odbory, no v ministerskom projekte za viac ako 44 miliónov eur sa strojárske odbory ocitli medzi preferovanými. „Minister si sám odporuje v tom, čo robí,“ dodáva poslanec.

Beblavý v stredu poukázal aj na 25 profesií, ktoré sú na trhu žiadané a na ktoré bolo spolu viac ako 74-tisíc ponúk za rok. Vychádzal z údajov portálu Profesia.sk. V týchto profesiách je podľa neho veľa práce, ale aj veľa uchádzačov, a to v priemere 38 na jeden inzerát. Ide o povolania ako IT konzultant, IT architekt, ale aj sekretárka či pomocný pracovník.

„Sú to povolania, po ktorých je dopyt, ale je tam aj tvrdá konkurencia,“ hovorí poslanec, no dodáva, že nie sú nedostatkové, lebo sa ľudia o tieto pozície uchádzajú. Naozaj nedostatkové, a teda kde je najmenej uchádzačov o pozíciu, a to štyria uchádzači na jeden inzerát, sú podľa zoznamu, ktorý predstavil poslanec, napríklad IT projektový manažér, ale aj lekár, mechatronik či karosár.

Zoznamy nedávajú zmysel

Beblavý si myslí, že Čaplovičove zoznamy nedávajú zmysel a ponúkajú pri výbere školy nepravdivé informácie o situácii na trhu práce. Žiada preto ministra školstva, aby súčasné zoznamy odborov zrušil. Beblavý však nevidí zmysel v tom, aby ministerstvo vôbec takéto zoznamy zostavovalo. „Ja by som tieto zoznamy zrušil, v tomto znení ich treba zrušiť stopercentne,“ uviedol.

Ministerstvo nerozumie kritike

Ministerstvo školstva nerozumie kritike týkajúcej sa zoznamov. „Schválený materiál bol tvorený za aktívnej účasti zamestnávateľov a teda aj investorov. Teda tých, ktorí svojimi aktivitami vytvárajú pracovné príležitosti v našich regiónoch,“ reaguje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Zoznamy podľa neho odrážajú výsledky analýz a prognóz vývoja trhu práce, ktoré vytvorilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci so zamestnávateľmi.

Okrem toho je prehľadom požiadaviek rôznych zamestnávateľských zväzov a zamestnávateľských asociácií pôsobiacich na Slovensku, dodáva. „Pán poslanec Miroslav Beblavý spochybňuje skúsenosti a poznatky profesijných komôr a zamestnávateľských zväzov, ktoré spomínaný materiál tvorili s prihliadnutím na to, čo reálne potrebujú zamestnávatelia a investori,“ reaguje ministerstvo.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM