Jaroslav Dodok Ostatné

Je čas činov: Inšpirujte sa Zelenými školami

Cez 14 000 účastníkov z 85 škôl po celom Slovensku sa dnes zapojí do Dňa Zelených škôl. Vodné bary, vyučovanie v lesoparku, žabí taxík, window farm, dni dobrovoľnej skromnosti, či recepcia z biopotravín...

Ilustračný obrázok k článku Je čas činov: Inšpirujte sa Zelenými školami
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Deň Zeme

To je len časť aktivít, ktorými chcú školy inšpirovať a zaktivizovať svoje okolie k ochrane životného prostredia. Školy zapojené do programu Zelená škola oslávia Deň Zeme množstvom praktických aktivít. Osobným príkladom a zaujímavými aktivitami priblížia verejnosti možnosti ochrany prírody, ktoré môžu realizovať každý deň.

„Keď dáme žiakom možnosť realizovať svoje nápady a aktivity, často nás čaká milé prekvapenie. Ich nadšenie je nákazlivé a často „nakazí“ aj personál, rodičov či okolie školy. Pre lepšiu prezentáciu ich aktivít a zapojenie verejnosti organizujeme tento pondelok celoslovenský Deň Zelených škôl. Pozývame naň všetkých, ktorí by sa chceli inšpirovať ich činmi, či pomôcť škole vo svojom okolí.“ vyzýva manažérka programu Miroslava Piláriková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Školy si pripravili veľa aktivít

Pomôcť napr. pri budovaní bylinkovej špirály, kompostoviska, či úprave okolia, ochutnať biopotraviny alebo sa viac dozvedieť o úsporách energie môžete skutočne aj vy. Školu vo vašom okolí a jej aktivity v priebehu tohto týždňa môžete vyhľadať na www.zelenaskola.sk/dzs.

„Bol to ten najlepší a najkrajší deň v škôlke…“ zhodnotil minuloročné aktivity svojej materskej školy na Bajkalskej ulici v Prešove jeden jej žiačik. O úspechu minuloročnej akcie hovorí aj mamička z materskej školy Lienka vo Zvolene, ktorá si pri návšteve náučného chodníka v areáli materskej školy povzdychla: „Vždy som sa chcela spýtať, ako sa volá ten strom, čo tak krásne kvitne.“ Dieťa jej pohotovo odpovedalo, skôr ako začala čítať na popise pri strome.

Tvorivé dielne aj ekodivadielká

Celoslovenský Deň Zelených škôl dnes od 9.00 odštartuje happening v galérii Národnej rady SR na Bratislavskom hrade. CEEV Živica sa spojila s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením, Centrom environmentálnych aktivít Trenčín a Zelenou hliadkou aby vytvorili zaujímavý program. Návštevníci z bratislavských škôl tak môžu zažiť výučbové enviroprogramy, exkurzie na trase Devínska Kobyla – Devín, tvorivé dielne a ekodivadielká. Celoslovenské aktivity Zelených škôl predstavia infostánky a výstava posterov. Záštitu nad touto akciou prebral prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie