Šesťročné gymnáziá zrejme nebudú
Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium, a to na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine.
„Nie je koncepčným zámerom ministerstva školstva rozširovať alebo meniť dĺžku vzdelávania v gymnáziách. Za prioritné vzdelávanie v gymnáziách považujeme vzdelávanie žiakov v štvorročnom vzdelávacom programe,“ povedal hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.
Päťročné programy na gymnáziách považuje ministerstvo za špecifické, keďže ide o bilingválne štúdium. Väčšinou je toto štúdium zriadené na základe medzinárodných dohôd v spolupráci so zahraničným partnerom.
Kaliňák pripomína, že vláda ešte v roku 2001 schválila Národný program výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike (Milénium) na najbližších 15 až 20 rokov.
[blockquote]Na základe výsledkov externých meraní sa nepreukázali výraznejšie rozdiely vo výsledkoch medzi žiakmi štvorročných alebo osemročných gymnázií. Hrnčiar s Poliačikom predložili do parlamentu novelu školského zákona, ktorá by umožnila vznik šesťročných gymnázií. **Na Slovensku zatiaľ funguje len jedno šesťročné gymnázium, a to na Gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine. [/blockquote] To však funguje len na výnimku, ktorú rezort nechce predĺžiť. **Šesťročné gymnáziá by v prípade schválenia novely žiaci navštevovali po ukončení šiesteho ročníka základnej školy. Autori novely tvrdia, že sa ňou usilujú vytvoriť optimálne podmienky pre vzdelávanie nadaných žiakov a ich prípravu na vysokoškolské štúdium.
Podľa vypracovaných osnov by bolo vhodné, aby sa otvorili minimálne dve triedy, optimálne tri až štyri triedy v danom roku. Novela by mala byť v prípade schválenia účinná už od budúceho školského roka, teda od 1. septembra 2012. Parlament bude o návrhu rokovať na svojej najbližšej schôdzi, jej začiatok je naplánovaný na 19. júna.
student24/webnoviny foto: tasr