Jakub Forgács Udalosti

Šialené skoky a krkolomné kúsky... V Bystrici sa stretnú parkouristi z celej Európy

Banská Bystrica opäť ožije parkourom. Pod Urpínom sa uskutoční najväčšie medzinárodné stretnutie nadšencov umenia pohybu v Strednej Európe. Pozrite, na čo všetko sa môžete tešiť.

Ilustračný obrázok k článku Šialené skoky a krkolomné kúsky... V Bystrici sa stretnú parkouristi z celej Európy
Zdroj: Dnes24.sk

Medzinárodné stretnutie parkouristov Parkour meeting Banská Bystrica sa v našom meste uskutoční už po štvrtýkrát. Prebiehať bude od stredy 16. júla do piatku 18. júla v Športovej hale Dukla na Štiavničkách, ale aj v parku pod Pamätníkom SNP a na iných lokalitách v Banskej Bystrici. „Na predošlých troch ročníkoch podujatia sa zúčastnili stovky parkouristov zo Slovenska, Česka, Rakúska, Poľska, Talianska, či Nemecka, ale aj desiatky záujemcov z radov verejnosti,“ povedal Dávid Lupták, jeden z organizátorov meetingu. Ako doplnil, v Banskej Bystrici sa aj tento rok stretnú vyznávači tohto netradičného umenia pohybu, aby si povymieňali svoje poznatky a skúsenosti, naučili sa niečo nové a hlavne ukázali širokej verejnosti, čo to parkour vlastne je.

Pre verejnosť sú pripravené ukážky a workshopy

„Parkour pochádza z Francúzska a je synonymom efektívneho presunu z jedného miesta na druhé, pričom človek, ktorý sa mu venuje, pri ňom využíva iba schopnosti vlastného tela,“ spomenul Dávid, podľa ktorého parkouristi cvičia aj v duchu workoutu a rozvíjajú i akrobaciu. „Toto podujatie organizujeme ako partia nadšencov parkouru z Banskej Bystrice, v spolupráci s banskobystrickou akrobatickou skupinou Slovak Freerun Family, s ktorými ho robíme z presvedčenia a čo najmenej komerčne. Chceme totiž, v duchu dostupnosti parkouru, aby sa aj meetingu mohol zúčastniť naozaj každý,“ vysvetlil mladý Banskobystričan. Preto všetci parkouristi platia iba symbolický registračný poplatok na pokrytie nákladov.

„Pre verejnosť, ktorá má vo štvrtok 17. júla vstup na podujatie bezplatný, budú opäť pripravené zaujímavé ukážky parkouru a rôzne workshopy. Bude sa tiež môcť zúčastniť spoločných tréningov a rozcvičiek,“ ozrejmil Dávid. Ak by však niekto mal záujem prežiť celé tri dni ako účastník – parkourista, musí sa vopred zaregistrovať cez facebookovú udalosť podujatia.

Tréning pod vedením svetoznámych parkouristov

Parkouristov okrem množstva miestnych sponzorov podporil aj známy zahraničný tím, ktorý sa tomuto umeniu pohybu venuje. „Je to skupina Etre Fort, ktorá na našu akciu posiela špičkového srbského atléta Bogdana „Bokiho“ Cvetkovica, ktorý bude spolu s hlavným hosťom, Angličanom Danielom Ilabacom viesť tréningy, workshopy a posúvať svoje skúsenosti našim parkouristom. Športovať sa predsa dá aj takmer zadarmo, zdravo, bez súťaživosti a rivality,“ dodal na záver.

Parkouristi, ktorí toto podujatie organizujú, očakávajú, že vďaka nemu zviditeľnia parkour a jeho tréningy v Banskej Bystrici a v ostatných mestách, získajú pre túto aktivitu väčšie pochopenie od okolia. Pokúsia sa tiež správne naviesť a motivovať všetkých ľudí, ktorí sa tejto disciplíne venujú alebo chcú začať venovať. Ich projekt je financovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kra­ja.

Atmosféru tohto podujatia môžete načerpať v našej foto a videogalérii z minulého ročníka!

PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA 2014 video
4
Galéria
PARKOUR MEETING BANSKÁ BYSTRICA 2014 foto
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM