Jaroslav Dodok Rôzne

Študenta zabudli päť dní v cele, dostane miliónové odškodné

Kalifornský študent, ktorého nechali v cele päť dní bez vody a jedla, dostane vysoké odškodné. Vláda mu na základe dohody o vyrovnaní zaplatí 4,1 milióna dolárov (3,09 mil. eur), oznámili v utorok jeho právnici.

Ilustračný obrázok k článku Študenta zabudli päť dní v cele, dostane miliónové odškodné
Foto: Jaroslav Dodok

Za odškodné chce kúpiť rodičom dom

Daniel Chong (25) uviedol, že pil vlastný moč, aby sa udržal nažive, blúznil, že sa ho agenti snažia otráviť plynom, a snažil sa vyrezať si sklom z okuliarov do ruky odkaz na rozlúčku pre svoju matku.

Po nájdení bol v nemocnici päť dní pre dehydratáciu, zlyhávanie obličiek, kŕče a prederavenie pažeráka. Schudol takmer sedem kilogramov. Z odškodného, ktoré dostane, chce kúpiť rodičom dom.

Chonga zatkli počas protidrogovej razie v apríli 2012. Policajt, ktorý ho spútaného umiestnil do cely bez okien, mu povedal, že ho neobvinia. „Počkaj, prídeme si po teba o chvíľu,“ citoval ho jeho právnik Eugene Iredale.

Nechali ho v cele

Vtedy 23-ročný študent skončil vo väzbe s ďalšími ôsmimi osobami pri prehliadke domu priateľa, kde federálni agenti našli 18.000 tabletiek extázy, ďalšie drogy a zbrane. Priznal sa, že tam prišiel „konzumovať marihuanu“. Po výsluchu však padlo rozhodnutie, že voči nemu obvinenia nevznesú.

Chong začal mať podľa vlastných slov na tretí deň halucinácie. Neúspešne sa okrem iného snažil dosiahnuť a aktivovať hasiaci systém v cele. Pod dvere podstrčil šnúrku z topánok a kričal, aby pritiahol pozornosť, kým ho napokon nenašli vo vlastných výkaloch.

Chong uviedol, že sa zmieril s možnosťou smrti. „Všetko, čo som chcel, bola príčetnosť. Nedávalo to žiaden zmysel,“ povedal.

Vďaka študentovi budú v celách kamery

Dosiaľ nie je jasné, ako mohlo k prehliadaniu zadržaného v cele dôjsť, a nikoho za to nepotrestali, uviedol Iredale. Prípad vyšetruje generálny inšpektor ministerstva spravodlivosti.

Americký protidrogový úrad DEA sa Chongovi verejne ospravedlnil. Po incidente zaviedol nové predpisy pre väzbu, zahŕňajúce každodenné kontroly a kamery v celách.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM